Spinoza'da özgürlük kavramı
Concept of freedom on Spinoza
- Tez No: 274137
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ BÜYÜKDÜVENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, Spinoza'nın özgürlük kavramını açıklamayı ve onun bu kavrama verdiği yeni ve radikal anlamı ifade etmek istemektedir. Spinoza'nın özgürlük argümanı, yeni ve farklı bir anlama sahip olmaktadır. Böylece bu yeni kavrayış ve bakış açısı, yaşamımızı değiştirmekte ve geleneksel düşünceleri olumsuzlayıp bozmaktadır. Spinoza'nın özgürlük ontolojisi, geleneksel insan özgürlüğünü, ahlakı ve ölümü olumsuzlayarak yeni bir yaşam kültürü oluşturmaya öncülük etmektedir. Spinoza'ya göre İnsan, bilgisizliğinden dolayı yanlış ve eksik bir kültür oluşturmuştur. İnsan, eğer şeylerin upuygun fikirlerine ulaşırsa özgür olabilir. Bu yüzden Spinoza'da bilmek, özgür olmaktır. İnsan, yaşamı ve doğayı yeterli olarak bilmeli ve anlamaya çalışmalıdır. Böylece insanlık, geleneksel insan özgürlüğü, ahlak ve ölüm yerine gerçek özgürlüğün oluşturduğu değerleri yaratmalıdır. Spinoza'nın özgürlük kavramı, sadece geleneksel insan özgürlüğünü, ahlakı ve ölümü eleştirmez aynı zamanda insanın onlar hakkındaki hatalı bilgisini gösterir.Çalışmamızın ilk bölümünde Spinoza'da özgürlük kavramının ontolojik anlamı ortaya konuldu. İkinci bölümünde özgürlüğün ontolojisinin yaşam üzerine olan olumsuzlamaları gösterildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of the work under consideration is to express the Spinoza?s concept of freedom in terms of his radical and new interpretations on that issue. Spinoza?s argument of freedom is unique and different. Consequently, this new conception and viewpoint change our lives and negate the traditional beliefs. According to Spinoza, man has created a false and inadequate culture due to his lack of knowledge. Man can become free if only he reaches the things? entirely appropriate ideas. Therefore according to Spinoza knowing is to become free. Man should know about the life and nature sufficiently and should try to understand them. Thus, mankind should create the actual values of true freedom instead of traditional human freedom, morals and death. Spinoza?s freedom concept does not only criticise the traditional human freedom, morals and death but also shows the man?s inaccurate knowledge of those.In the first part of this study; ontological meaning of Spinoza?s freedom concept is introduced while in the second part; negatings of freedom?s ontology?s upon life are expressed.