AB'nin güney kafkasya enerji politikası ve Türkiye
EU's energy policy for South Caucasus and Turkey
  1. Tez No: 533723
  2. Yazar: ERSİN TAYFUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tezde AB'nin Güney Kafkasya enerji politikası ve bu politikanın uygulanmasında Türkiye'nin etkisi üzerinde durulmuştur. Türkiye'nin, AB-Güney Kafkasya ilişkilerindeki önemi vurgulanmıştır. AB'nin Güney Kafkasya enerji politikasının temel dayanağının“Karşılıklı Bağımlılık”olduğu belirtilmiştir. Bölgesel güvenlik alanlarının etkileşim ve ilişkileri AB-Güney Kafkasya-Türkiye ekseninde incelenmiştir. Çalışmanın uluslararası ilişkiler alanındaki temel dayanağı araştırılırken başta klasik yaklaşımlar daha sonra da klasik yaklaşımların yeni (neo) versiyonları incelenmiş olup Karşılıklı Bağımlılık teorisi ekseninde üzerinde durulan konu açıklanmaya çalışılmıştır. Bu konu incelenirken;“Avrupa Birliği ve Güney Kafkasya ilişkilerinin esası ne üzerinedir?”,“Enerji konusu, AB politikalarına ne derecede etki yapar?”,“Türkiye'nin AB-Güney Kafkasya enerji eksenindeki ilişkilerde rolü nedir?”gibi soruların cevabı aranmıştır. Buradaki esas amaçlar, AB ve Güney Kafkasya arasındaki Karşılıklı Bağımlılığı oluşturan etmenin“enerji”olduğunun tespiti ve bu kapsamda ikili ilişkilerin etkin bir şekilde sürdürülebilirliğine yönelik politika önerileri sunmaktır. Sunulan önerilerin en önemlisinin ise merkezinde Türkiye'nin olduğunu vurgulamaktadır. Çalışmada öncelikle kuramsal yapı üzerinde durulmuştur. Bölgesel Güvenlik Kompleksi ve Karşılıklı Bağımlılık teorileri açıklanmıştır. AB'nin dış politikası ve komşuluk politikası daha sonra da Kafkasya'nın jeopolitik önemi ve uluslararası politikadaki konumu incelenmiştir. İkinci bölümde AB'nin Güney Kafkasya ülkelerine yönelik program ve politikalarına yer verilmiştir. Son bölümde ise; Kafkasya coğrafyasındaki Türkiye'nin etkinliğinden ve AB-Türkiye ilişkilerinin bölge politikalarına yansımaları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the EU and the South Caucasus energy policy focused on the influence of Turkey in the implementation of this policy. Turkey has emphasized the importance of EU-South Caucasus relations. It is stated that the EU's fundamental basis for the South Caucasus energy policy is“Mutual Dependence”. Interaction of regional security and relations have been investigated in the EU-South Caucasus-Turkey axis. While studying the basic stance of international relations in the study, new (neo) versions of classical approaches and then classical approaches were examined and tried to explain the subject which is emphasized on the subject of mutual dependence theory. While this subject is examined;“The European Union and on what basis the South Caucasus relations?”,“Power said, acts to what extent the EU policy?”,“What is the role in the relations of Turkey in the EU-South Caucasus energy axis?”As answers to the questions were sought. The main aims are to identify the“energy”that is the causative agent of the EU and the South Caucasus, and to present a policy proposal for the effective sustainability of bilateral relations. The most important of the proposals presented emphasizes that it is in the center of Turkey In the study, firstly the theoretical structure is emphasized. Regional Security Complex and Interdependence theories are explained. The foreign policy of the EU and its neighboring policy, and then the geopolitical importance of the Caucasus and its position in international politics have been examined. In the second part, the program and policies of the EU towards the South Caucasus countries are included. In the last section; Turkey's reflection on the effectiveness of the policy in the Caucasus and Turkey-EU relations were evaluated.