Gülmecede modern geleneksel karşıtlığının kullanımı: Avrupa Yakası örneği
The use of modern traditional contrast in situational comedies: Avrupa Yakası
  1. Tez No: 274147
  2. Yazar: SİBEL ÇELİK SÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY ÇELENK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
?Gülmecede Modern-Geleneksel Karşıtlığının Kullanımı: Avrupa Yakası Örneği? adlı bu tezde, temel bir karşıtlık olan modern-geleneksel karşıtlığının, modern Türkiye'de hangi noktalarda yaşandığı ve bunun durum komedilerinde ne şekilde temsil edildiği üzerinde çalışılmıştır. Geleneksel kavramı, alışageldiğimiz davranış biçimlerimizi, değerlerimizi tanımlarken, modern kavramı değişen, gelişen, ayrışan, çeşitlenen yanımızı kastetmektedir. Bu iki kavram birbirini hem beslemekte hem de çatışmaktadır. Çalışmada, herhangi birini benimseyen kimliklerin yanısıra her iki kavramı da benimseyen, bir yandan değişime ayak uydurmaya çalışırken, bir yandan alışık olduğu değerlerden kopamayan ve bunun yarattığı çelişkilerle sıkışıp kalan kimliklere dikkat çekilmiştir.Çalışmanın temel varsayımı, modernleşme sürecinde toplumdaki karşıtlıkların çoğaldığı, zenginleştiği ve bunun televizyon türlerini özellikle gündelik yaşama ayna tutan durum komedilerini beslediğidir. Tezde, modernleşmenin etkisiyle oluşan yeni yaşam tarzlarının, tüketim alışkanlıklarının, ilişkilerin kimliğimizi nasıl etkilediği ve bunun göstergeleri üzerinde çalışılmıştır. Karakterlerin zenginliği, farklılığı ve durum komedilerinde az rastlanan gelenekselin eleştirilmesiyle Avrupa Yakası örneği tercih edilmiştir. Tezde, eleştirel bir metin analizi yöntemiyle geleneksel-modern temel karşıtlığının süreç içerisinde detaylandığını, çeşitlendiğini, zenginleştiğini söylemek mümkün olmuştur. Bu noktada dizideki kimlikleri kentli, kentli-geleneksel, kentli-taşralı, geleneksel-taşralı, Batılı, modern şeklinde kategorize etme şansı doğmuştur.
Özet (Çeviri)
?The use of modern-traditional contrast in situational comedies: Avrupa Yakası? thesis, emphasizes on the main contrast which is modern-traditional contrast, and at which points in modern Turkey it is seen and how this contrast is reflected on to situational comedies. The concept of traditional, defines the familiar behavior pattern and values, the concept of modern implies our changing, evolving, discriminating, diversifying sides. These concepts both feed off each other and are also in conflict. This thesis, not only embraces one identity but also draws attention to the stuck identities that are formed with conflicts, trying to keep up with changes or clinging on to familiar values.The hypothesis is that, during the process of modernization, contrasts rise and this feeds television especially situational comedies by reflecting the current agenda. The thesis states, the new life styles that are formed with the effect of modernization, consumer habits, the effect of relations on our character and indicators. The preference was Avrupa Yakası because of the richness and variety of the characters and that it is a rare situational comedy that criticizes on tradition. It is safe to say that with a critical copy research method, the contrast of traditional-modern is detailed, diversified and enriched. At this point, it is possible to categorize the identities of the series as, urban, urban-traditional, urban-provincial, traditional-provincial, Western, modern.