Kayseri'deki hekimlerin genel sağlık sigortası ve aile hekimliği hakkındaki düşünceleri
  1. Tez No: 27415
  2. Yazar: AYŞE ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
VII- ÖZET Bu araştırma, Kayseri İl merkezinde çalışan hekim ve diş hekimlerinin“Genel Sağlık Sigortası”ve“Aile Hekimliği”hakkındaki düşüncelerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Kayseri il merkezindeki çeşitli resmi ve özel sağlık kuruluşlarında ve özel muayenehanelerinde çalışan hekim ve diş hekimlerinden 489'u araştırma kapsamına alındı ve veriler anket yöntemiyle toplandı. Araştırma grubundaki hekimlerin % 28'i sağlık hizmetlerinin devlet bütçesinden, % 56'sı ise genel sağlık sigortası tarafından finanse edilmesini uygun görmektedir. Hekimlerin yaklaşık % 90'ı genel sağlık sigortası yaklaşımını olumlu karşıladığı halde, sadece % 29'u Türkiye'de bugünkü şartlarda genel sağlık sigortasına geçilebileceğini düşünmektedir. Araştırma kapsamına alınan hekimlerin % 71'i aile hekimliği yaklaşımını genel olarak olumlu karşılamakta ve % 40'ı aile hekimi olarak çalışabileceğini ifade etmektedir. Genel olarak hekimleri, hem muayenehane açmaya sevk eden faktörlerin hem de onların muayenehanede karşılaştıkları güçlüklerin başında ekonomik kökenli faktörler yer almaktadır. Hekimlerin çoğu, kamu hastanelerinde hekimlere verilen ücretleri ve sosyal imkanları yetersiz bulmakta ve bu hastanelerde çalışan hekimlere hizmet başına ücret sistemiyle ödeme yapılmasını tercih etmektedir. Araştırmada ayrıca, hekimlerin genel sağlık sigortası ve aile hekimliği hakkındaki düşüncelerini etkileyen çeşitli faktörler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
VIII- SUMMARY This investigation was carried out in order to determine the opinion of the medical doctors and dentists working in Kayseri about general health insurance and family practice 489 doctors working in different official and private health organizations in Kayseri were included in this study the data were collected by guestionarie method. 28 percent of these doctors find acceptable that the health services should be financed by the gouverment and 56 percent of them think the general healt insurance should pay for the services. Although 90 percent of the doctors approve the general health insurance only 29 percent think that general health insurance can be applied in Turkey in today's conditions 71 percent of the doctors accept the idea of family practice in general and 40 percent expiess that they may work as family doctors. In general, the major problems the doctors are confronted with are the result of economic factors. Most of the doctors find the pays and facilities inadegate in the official hospitals and want their pays should be given according to the services they perfomed. In this study, it was also discussed different factors that effect the doctors ideas about the general health services and family practice