Kayseri ili Talas ilçe merkezindeki 15-49 yaş kadınlarda obezite durumu ve yaşam kalitesine etkisi
Obesity status and it's effects on quality of life among 15-49 years old women in Talas district of Kayseri̇
- Tez No: 507253
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
KAYSERİ İLİ TALAS İLÇE MERKEZİNDEKİ 15-49 YAŞ KADINLARDA OBEZİTE DURUMU VE YAŞAM KALİTESİNE ETKİSİ ALİME BÜYÜKDOĞRUCAN Erciyes Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Halk Sağlığı Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Ocak 2018 Danışman: Prof. Dr. Ahmet ÖZTÜRK ÖZET Amaç: Kayseri ili Talas ilçe merkezindeki 15-49 yaş kadınlarda obezite durumu, etkileyebilecek faktörler ve obezitenin yaşam kalitesine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma Talas ilçesinde bulunan 4 Aile Sağlığı Merkezi' ne (ASM) kayıtlı 400 kadında yürütülmüştür. Her ASM' den kura ile birer aile hekimi belirlenerek, bu aile hekimlerine bağlı kadınlardan rastgele örnekleme ile 100' er kadın olmak üzere toplam 400 kişi örnekleme alınmıştır. Veriler; kadınların tanımlayıcı özellikleri ile beslenme alışkanlıkları ve fiziksel aktivitelerini içeren bir anket formu ve SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak yüzyüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Boy ve ağırlıklar araştırmacı tarafından ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
OBESITY STATUS AND IT'S EFFECTS ON QUALITY OF LIFE AMONG 15-49 YEARS OLD WOMEN IN TALAS DISTRICT OF KAYSERİ ALİME BÜYÜKDOĞRUCAN Eciyes University, Graduate School of Health Sciences Depatment of Public Health M.Sc. Thesis, January 2018 Supervisor: Prof. Dr. Ahmet Öztürk SUMMARY Objective: It is purposed that to examine the status of obesity and it' s effects on quality of life among 15-49 years old women in Kayseri province, Talas district center. Material and Methods: The study was carried out on 400 women enrolled in 4 FHC (Family Health Center) in Talas district. A family physician was determined from each FHC by drawing lots and a total of 400 women were sampled from these family physicians lists by using Random Numbers Table. Data was collected the face-to-face interwiev method by using SF-36 Quality of Life Scale and a questionnaire form includes descriptive characteristics, nutrition habits and physical activities of women. Length and the weights were measured by researcher.