Avrupa Birliği'nin taraf olduğu serbest ticaret anlaşmaları: Türkiye ekonomisine etkileri
The free trade agreements that the European Union has signed: The effects of Turkish economy
  1. Tez No: 274150
  2. Yazar: HAKAN TEZBAŞARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ ELMAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi-Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Ortak pazar temeli üzerine kurulan Avrupa Birliği'nin (AB) dış ticaret politikası araçları genişleme sürecinde kazanmış olduğu deneyim nedeniyle değişim sürekli göstermektedir. Bu politika bir yandan üye ülkelerin ekonomik çıkarlarını üçüncü ülkelere karşı korumayı, diğer yandan ise dünya ticaretinden önemli bir pay elde etme imkânını sağlamaktadır. Bu anlamda da AB, 2003 yılından itibaren serbest ticaret anlaşmalarına önem vermeye başlamıştır. Anlaşmalarda bir yanda ABD'nin Asya pazarına yoğun ilgi göstermeye başlaması ve diğer yanda ise Asya'da Çin ve Hindistan'ın ekonomik güç olarak ortaya çıkması önemli olmaktadır.Gümrük birliği çerçevesinde AB'nin ortak ticaret politikasına uyum yükümlülüğü bulunan Türkiye ise, Birliğin ortak dış ticaret politikasından doğrudan etkilenmiştir. Dış ticaret politikası konusunda AB'nin karar alma sürecine dâhil olamayan, ancak alınan kararlara uymak mecburiyeti bulunan Türkiye, Birliğin imzaladığı serbest ticaret anlaşmalarını yürürlüğe koymakla birlikte, hem iç hem de uluslararası pazarda haksız rekabet ile karşı karşıya kalmıştır. AB ile serbest ticaret anlaşması imzalayan bazı ülkeler, anlaşma çerçevesinde yürürlüğe koyduğu ticari tavizlerde Türkiye'yi AB'ye üye olmadığı gerekçesiyle kapsam dışında bırakmaktadır. Dolayısıyla bu ülkeler ile ticaret dengesi, Türkiye aleyhine bozulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Means of the foreign trade policy of the European Union (EU), established on the common market basis, have changed because of the experience gained from its expansion process. While protecting the economic interests of the member states against the third parties, this policy also helps to promote an opportunity to obtain a larger share from the world trade. Within this perspective, the EU has started to give importance on free trade agreements since 2003. The basic reasons for the change in this foreign trade policy are the intensive interest that the United States (USA) has shown towards the Asian markets, and the rise of China and India as economic powers in Asia.In fact, Turkey, which is legally obliged to conform to the common trade policy of the EU because of the Customs Union, has started to get directly affected by the common foreign trade policy of the EU. Since Turkey, not able to get involved in the decision making process of the EU about the foreign trade policy but legally obliged to obey the decisions taken by the EU, has put into force the free trade agreements that the Union has signed; it has faced unfair competition both in the domestic and global markets. Some countries that have signed free trade agreements with the EU have been excluding Turkey in the context of their trade relations included in the agreement by claiming that it is not a member of the EU. Hence, the trade balance between Turkey and these countries is getting increasingly disturbed, which is against the interests of Turkey.