Üniversite öğrencilerinde Allah tasavvuru-Siirt Üniversitesi örneği
The imagination of Allah in university students-The sample of Siirt University
- Tez No: 704578
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FADIL AYĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Sosyoloji, Religion, Psychology, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam ve İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
İnsanlık tarihinde insanlar her zaman bir veya birden fazla yaratıcının varlığını kabul etmiştir. Ancak bu noktada insanların zihninde yaratıcının varlığı veya yaratıcının tasavvuru farklılıklar göstermiştir. Oluşan yaratıcı tasavvurları incelendiğinde teizm, ateizm, panteizm, deizm, agnostisizm belli başlı dünya görüşleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaratıcı tasavvurunun insan yaşantısına etkisinden dolayı, insanların nasıl bir yaratıcı tasavvuruna sahip olduklarını bilmek oldukça önem arz etmektedir. Bu bağlamda bu çalışma Siirt Üniversitesi örnekleminde Türkiye genelindeki üniversite öğrencilerinin nasıl bir Allah tasavvuruna sahip olduklarını açığa çıkarmayı amaçlamaktadır. 250 öğrenciyle bire bir görüşülerek yapılan anket çalışmasında üniversite öğrencilerinin nasıl bir Allah tasavvuruna sahip oldukları bağımlı ve bağımsız değişkenler çerçevesinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In human history people always accepted the existence of many or a single creator. But at this juncture the existence and the vision of the creator showed differences. When the formed visions of god are inspected, teism, atheism, pantheism, deism, and agnosticism greet us as the common views of the world. Because of the effects of the creator's vision on human life, to know what kind of vision of god the people hold is of crucial importance. In this context this study, with the example of Siirt University, aims to unearth what kind of Allah's vision exists in the minds of college students throughout Turkey. In this survey conducted one by one face to face with 250 students, the kind of Allah's image of university students' is discussed in a dependent and independent frame of variables.