Türk Anayasa Hukukunda yasama yetkisinin devredilmezliği ilkesi
The principle of non delegation of legislative power in the Turkish Constitutional Law
  1. Tez No: 274153
  2. Yazar: CENGİZ ARIKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TURHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Devletin kural koyma faaliyeti, kuvvetler ayrılığı kuramının etkisiyle yasama ve yürütmenin farklı işlevleri yerine getirmek üzere teşekkül eden iki organ halinde ortaya çıkmasıyla birlikte, bu iki organ arasında bugün bile süren bir çekişme konusu olmuştur.Yasama yetkisinin devredilmezliği ilkesi tarihi süreç içerisinde, yasama organının genel, soyut kurallar anlamında kanun koymak üzere milletten almış olduğu yetkinin, kralı temsil eden yürütme organına devredilmesinin yasaklanması şeklinde, demokrasinin de bir gereği olarak, 19'uncu yüzyıldan itibaren anayasalarda yerini almıştır. Cumhuriyet dönemi anayasalarımız da bu ilkeyi benimsemiştir.Yasama ve yürütme organlarının ilişkileri ve hukuki işlemlerine hâkim olan yasama yetkisinin devredilmezliği ilkesi, bir dönem Avrupa'da özellikle Fransa'da, büyük tartışmalara konu olmuştur. Özellikle acil hukuki tedbirlerin alınması gereken durumlarda, yürütme organının kanun gücünde hukuki işlemlerde bulunmak üzere yasama organınca yetkilendirilmesi bu tartışmanın odak noktasını oluşturmaktadır. Türkiye'de de gözlemlenen bu tartışma, Anayasa Mahkemesinin konuya ilişkin kararları dolayısıyla canlılığını korumaya devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
With the impact of the theory of the separation of powers the rule making function of the state and emerging of the executive organ of the state to accomplish different functions created conflicts between these two organs which go on today.In the historical process the principle of non delegation of legislative power wrap itself in the form of non delegation of enacting statutes, which purports the prohibition of delegation of abstract and general rules to the executive represented by the king entered the constitutions of the nineteenth century. Our constitutions enacted in the republican period adapted the principle of non delegation of legislative power.Once in Europe and notably in France the relationship between legislative and executive organs of the state and the principle of non delegation of legislative power prevailing in the legal transactions created important discussions. Particularly in order to take precautions where delay is prejudicial authorization of the Council of Ministers to enact decrees having the force of law is the focal point of the discussion. The above discussion which we observed in Turkey continues because of the decisions of the Constitutional Court related to the principle of non delegation of legislative power.