Türkiye'deki ve Japonya'daki dil politikalarına genel bakış
Outline of Turkey's and Japan's language policy
  1. Tez No: 274154
  2. Yazar: GÜLZEMİN ÖZRENK AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NUR TEKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Japon Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada Türkiye ve Japonya'daki dil politikası, dil planlaması uygulamaları, bu konuda yapılan çalışmalar incelenmiştir.Çalışmada, `dil politikası' ve `dil planlaması terimleri bir bütün olarak ele alınmış, Türkiye'de Tanzimat, Japaonya'da ise Meiji ile başlayan ve günümüze kadar olan dönem esas alınmış, bu dönemde dille ilgili yapılan çalışmalar ve kurulan kurumlar hakkında bilgiler verilmiştir.Bu bağlamda, Japonya'da dil çalışmalarına bakıldığında hy?jungo seisaku, ky?ts?go, j?y? kanji, t?y? kanji gibi kavramlar görülmüş, bu kavramların ne şekilde dil içinde yer aldığı, ne amaçla kullanıldığı, Kunreishiki, Hepburn, Nihonshiki gibi yazı sistemleri ile Japoncanın ne şekilde Latinceleştirildiği, yazıda standardizasyonu sağlama yönünde atılan adımlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Turkey?s and Japan?s language policy and language planning practices and the research done in this topic have been researched.Considering language policy and langauge planning terms as a whole, the period starting from the Tanzimat Period in Turkey, starting from the Meiji Period in Japan till today has been searched. During the mentioned period, the works done for language regulations, and the institutions, societies established for language research have been analyzed.When reading the related materials about Japanese language, the terms such as hy?jungo seisaku, ky?ts?go, j?y? kanji, t?y? kanji are often encountered. In the thesis, how these terms take place in the language, why they have been started to being used, how Japanese has been Romanized with the writing systems Kunreishiki, Hepburn, Nihonshiki and the efforts for standardization have been searched.