Federico García Lorca'nın oyunlarında yapı ve izlek
Structure and theme in Federico García Lorca's plays
  1. Tez No: 782765
  2. Yazar: MERVE USTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALE TOLEDO
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Sahne ve Görüntü Sanatları, Western Linguistics and Literature, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 340
Özet
Bu tez çalışmasında Federico García Lorca'nın oyunları yapı ve izlek açısından incelenmiştir. Monografi tarzında incelenen çalışma üç temel bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde yazarın yaşam öyküsü ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır. İkinci bölümde yazarın sanat ve edebiyat alanındaki eserleri liste halinde sunulmuştur. Üçüncü bölümde yazarın oyunları farslar, imkansız komedyalar, tragedyalar ve dramalar başlığı altında sınıflandırıldı ve her bir oyun yapı ve izlek başlıkları altında ayrı ayrı incelenmiştir. Oyun incelemesi olay dizisi, zaman, uzam, oyun kişileri ve genel değerlendirme alt başlıkları üzerinden yapılmıştır. Genel değerlendirme başlığında oyunda ön plana çıkan tema ve izlekler irdelenmiştir. Yazarın yaşam öyküsünde oyunlarını etkiyelen yönler ortaya çıkarılmıştır. Oyunlardaki izleksel kurgu ile yazarın içinde yaşadığı topluma ayna tutmaya çalıştığı anlaşılmıştır. Buna bağlı olarak Federico García Lorca'nın oyunlarında satır aralarına gizlelen bakış açısı yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the plays of Federico García Lorca are examined in terms of structure and theme. The study, which was examined in monograph style, consisted of three main parts. In the first section, the author's life story is explained in detail. In the second part, the works of the author in the field of art and literature are presented as a list. In the third part, the plays of the author are classified under the title of farces, impossible comedies, tragedies and dramas and each play is analyzed separately under the titles of structure and theme. The analysis of the plays was made over the subtitles of storyline, time, space, characters and general evaluation. In the general evaluation title, the themes and themes that come to the fore in the play have been examined. In the author's life story, the aspects that affect his plays have been revealed. It has been understood that the thematic fiction in the plays is trying to reflect the society in which the author lives. Accordingly, the point of view hidden between the lines in Federico García Lorca's plays has been interpreted.