Federico Garcia Lorca'nın Mariana Pineda ve Doña Rosita la Soltera o el Lenguaje de Las Flores adlı oyunlarının feminist kuram bakış açısından incelenmesi
The analysis of the plays Mariana Pineda and Doña Rosita la Soltera o el Lenguaje de las Flores of Federico García Lorca in terms of feminist literary criticism
  1. Tez No: 585283
  2. Yazar: FETHİYE KABATAŞ KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET İLGÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tezin amacı Federico García Lorca'nın Mariana Pineda ve Doña Rosita la soltera o el lenguaje de las flores adlı oyunlarını feminist kuram doğrultusunda incelemektir. Araştırmada her iki oyundaki karakterler toplumsal cinsiyet rolleri açısından ele alınarak erkek egemen bakış açısını yansıtmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Adı geçen eserlerin incelemesinde ağırlıklı olarak Kate Millett, Susan M. Gilbert ve Susan Gubar'ın fikirlerine yer verilmiştir. Ayrıca 19. yüzyılın sonu ve 20. yüzyılın başında İspanya'da siyasal gelişmeler ve kadının toplumsal yaşamdaki yeri, oyunlardaki kadın temasıyla ilişkilendirilmiştir. Çalışmada, metinlerde kullanılan dil ve semboller de incelenerek cinsiyetçi bir söylemin olmadığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the plays Mariana Pineda and Doña Rosita la soltera o el lenguaje de las flores of Federico García Lorca according to feminist theory. In this study we reached the result that the characters in both plays are not reflected in the male-dominated point of view by discussing them in terms of gender roles. Moreover the research mostly includes the ideas of Kate Millet, Susan M. Gilbert and Susan Gubar about researching the mentioned plays. Furthermore, the political developments in Spain and the place of women in social life at the end of the 19th and early 20th centuries have been associated with the theme of women in the plays. Also in this study, the language and symbols used in the texts have been analyzed and it has been determined that there is not a gendered discourse.