Yapılandırmacı yaklaşımın Türkçe eğitiminde okuduğunu anlama becerileri üzerine etkisi
The effect of constructivist approach on reading comprehension skills in Turkish language education
- Tez No: 274178
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT KAVCAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu çalışma, yapılandırmacı yaklaşıma göre hazırlanan öğrenme tasarımının öğrencilerin okuduğunu anlama becerileri üzerine bir etkisi olup olmadığını belirlemek amacıyla yapılmıştır.Çalışma, 2009-2010 öğretim yılının birinci ve ikinci yarıyılında 10 haftalık süre içerisinde Ankara'da Maltepe İlköğretim Okulu'nun 6. sınıf düzeyinde Milli Eğitim Bakanlığınca verilen izinle yürütülmüştür.Yapılandırmacı yaklaşıma uygun eğitim durumları hazırlanmıştır. Hedefler belirlenmiş, metinler seçilmiş, etkinlikler hazırlanmış ve değerlendirme süreci planlanmıştır.Araştırmada, ?öntest-sontest eşleştirilmiş kontrol gruplu yarı deneysel desen? kullanılmıştır. Uygulama sürecinin başlangıcında deney ve kontrol grubu öğrencilerinin demografik özelliklerini saptamayı amaçlayan kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Ayrıca, iki çalışma grubundaki öğrencilere uygulanan ön testlerin (?Türkçe Okuduğunu Anlama Testi? ve ?Açık Uçlu Okuduğunu Anlama Testi?) sonuçları öğrencilerin bilişsel düzeylerinin (okuduğunu anlama becerilerine ilişkin öğrenme düzeyleri) birbirine denk olduğuna işaret etmiştir. Araştırmacı tarafından geliştirilen ?Türkçe Açık Uçlu Okuduğunu Anlama Testi?nin güvenirlik ve geçerlik çalışması yapıldıktan sonra uygulamada kullanılmıştır.Deney grubunda yapılandırmacı yaklaşıma göre hazırlanan öğrenme tasarımı uygulanırken kontrol grubunda yürütülmekte olan programa devam edilmiştir. Uygulama sırasında deney grubundaki öğrencilerin öğrenme sürecini izlemek amacıyla ?Türkçe Okuduğunu Anlamaya Yönelik Ara Testler?, ?Öğrenme Günlüğü? ve ?Bugün Sınıf Sizin İçin Nasıldı?? sormacaları uygulanmıştır.Uygulama bitiminde deney ve kontrol gruplarına ?Açık Uçlu Okuduğunu Anlama Testi? uygulanmıştır.Bu çalışmanın sonuçları, yapılandırmacı öğrenme tasarımının uygulandığı deney grubunun başarı düzeyinin arttığını göstermiştir. Kontrol grubunun puanları son testte artış gösterse de deney grubuna göre, kontrol grubunun puan artışları istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Deney grubundaki öğrencilere öğrenme sürecinde uygulanan ara sınavlara ve sormacalara bakıldığında, okuduğunu anlama düzeylerinde önemli bir ilerlemenin olduğu bulgulanmıştır.Bu çalışma, yapılandırmacı yaklaşıma göre hazırlanan öğrenme tasarımının yürütülmekte olan programa oranla öğrencilerin okuduğunu anlama becerileri üzerinde etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This research study was conducted to determine whether or not the learning design prepared in accordance with the constructivist approach had an effect on students? reading comprehension skills.The study was carried out in 6th grade classrooms of Maltepe Primary School in Ankara with the official permission of Ministry of Education.Educational situations based on the constructivist approach were designed. The aims and objectives were set, the reading texts were selected, the activities and tasks were prepared, and the assessment process was planned.`Pre-test post-test matched control group semi-experimental design? was used in the study. At the very beginning of the application process, the personal information form attempted to identify the demographic characteristics of the students in the experimental and control groups. Furthermore, the results of the pre-tests (`A Turkish Reading Comprehension Test? and `An Open-Ended Reading Comprehension Test?) administered to the students in both groups of study indicated that the students seemed to be equal to each other considering cognitive levels (learning levels related to reading comprehension skills). `The Turkish Open-ended Reading Comprehension Test? developed by the researcher was employed only after carrying out its reliability and validity studies.In the experimental group, while the learning design prepared in accordance with the constructivist approach was employed, in the control group the program already in progress was kept on. During the application process, to observe the learning process of the students in the experimental group, `Turkish Reading Comprehension Mid-term Tests?, `A Learning Diary? and `How was the class for you today?? questionnaire were used.`The Open-ended Reading Comprehension Test? was administered to the experimental and control groups at the end of the application process.The results of the study revealed that academic achievement level of the students in the experimental group provided with the constructivist learning design went up. Even if the scores of the control group were better in the post-test, when compared with the scores of the experimental group, the increase in the scores of the control group was not found to be statistically significant. With respect to mid-term exams and questionnaires only administered to the experimental group in the learning process, it was concluded that the reading comprehension levels of the students improved significantly.This study demonstrated that when compared with the program in progress the constructivist learning design proved to be effective in developing students? reading comprehension skills.