Kentli gençlik ve sokak kültürüne sosyal antropolojik bir yaklaşım: Grafiti ve sokak kültürü
A social anthropological approach to urban youth and street culture: Graffiti and street culture
  1. Tez No: 274179
  2. Yazar: EMİNE ÜZÜM TAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI YAZICI YAKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Grafiti kültürü 1970'lerin başında New York'ta ortaya çıkmıştır. 80'lerde tüm dünyaya yayılmaya başlayan bu kültür Türkiye'ye 90'larda gelmiştir. Bu çalışma gençlerin oluşturduğu grafiti kültürünü analiz etmeye ve yorumlamaya çalışır.Çalışmada grafiti yazarlarının motivasyonları, dinamikleri, kişisel tarihleri ve anlamlandırma biçimleri incelenmiş ve alt kültür çözümlemesi yapılmıştır. Ayrıca yazarların şehirde kullandıkları alanlar ve otoriteyle ilişkileri Certeau'nun gündelik yaşam kültürü kuramında yer alan oyun kavramı ve taktikler- stratejiler bağlamında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Grafiti culture has emerged in New York early 1970?s. That culture which has started to spread all over the world has come to Turkey in 90?s. This study tries to analyse and interpret grafiti culture fored by youth.In the study, motivations, dynamics, individual histories and interpretation styles of grafiti writers were investigated and subculture analysis has done. The spaces used by the writers and relationships with authority has also been analysed in the sense of game concept and tactics-strategies taking place Certeau?s theory of everyday life culture.