Kyoto Protokolü sonrasında uluslararası iklim değişikliği süreci ve yerel yönetimler
Post Kyoto Protocol period at international climate change negotiations and local governments
- Tez No: 274180
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN ALGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Uluslararası iklim değişikliği politika süreci ulusal ve yerel düzeydeki uygulamalar içinyönlendirici niteliktedir. Bu nedenle bu sürece, yerel yönetimler de dahil tüm paydaşlarınkatılımı son derece önemlidir. Öte yandan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği ÇerçeveSözleşmesi ve Kyoto Protokolü yerel yönetimlerle ilgili bir bölüm içermez ve TaraflarKonferanslarında yerel yönetimlere yönelik kararlar alınmaz. Ancak, yerel yönetimlerindesteği olmadan salım azaltım hedeflerinin ve uyum faaliyetlerinin hayata geçirilmesi sonderece zordur . Kentler, dünya nüfusunun %50'sini barındırmakta ve dünya harcananenerjinin yaklaşık %73ü kentlerde harcanmaktadır. 2030 yılına kadar dünya nüfusunun üçteikisini barındıracak olan özellikle hızla büyümekte olan kentler iklim değişikliğininetkilerinden en fazla etkilenecek bölgelerdir. Aynı zamanda, yerel yönetimlerin iklimdeğişikliği ile mücadelede ve yerel salımların azaltılmasında ülkelere destek olmapotansiyeline sahiptir. Ancak bu potansiyeli kullanmakta bazı zorluklar yaşamaktadırlar.Yerel yönetimlerin bu potansiyellerini kullanmaları önündeki engelleri kaldırmak içinönlerindeki en büyük fırsat Kyoto Protoko'lünün sona ermesi nedeniyle, 2012 sonrası yenidenşekillendirilecek iklim değişikliği uluslararası politika sürecidir. Yerel yönetimler, kendilerinitemsil eden STK'lar ve ağlar vasıtasıyla, 2012 sonrası süreçte yerel yönetimlerin iklimdeğişikliği ile mücadele öneminin ve rolünün tanımlanması için çalışmalar yürütmektedirler.Bu çalışmaların temel amcı, yerelde iklim değişikliği ile mücadelede kendilerinidestekleyecek teknik ve finansal mekanizmaların 2012 sonrası sürece dahil edilmesiyönündedir.
Özet (Çeviri)
International political process on climate change determines the national and local levelmechanisms for combating climate change. Thus involvement of all relevant stakeholders tothis process is very crucial including local governments. Nevertheless, United NationsFramework Convention on Climate Change (UNFCCC) and the Kyoto protocol does notrecognize and decisions adopted by the Convention of Parties do not aim at the localgovernments directly. However, a new global climate agreement with ambitious reductiontargets for mitigation and actions for adaptation can not but include cooperation with localgovernments given their relevant competencies. The cities, local or regional governments arerelevant actors to national governments to help combating climate change. However, todaymore than 50% of the world?s population lives in urban areas, where up to 73% of all energyis consumed. By 2030, two third of humanity will live in cities and, especially, fast growingcities in developing countries, are highly vulnerable to the impacts of climate change. Localgovernments have a large potential to achieve substantial emission reductions in their localareas and, therefore, they can act as essential actors/partners to national government to helpensuring that global and ambitious targets of greenhouse gas emission reductions are beingmet. The upcoming opportunity of a new international climate deal and the consequentagreement seeking process is therefore taken up by the international local government NGOsand networks, with a view to seek the necessary empowerment and recognition of cities andlocal governments in a UN post-2012 framework on climate change. These internationalNGOs and networks demand for the appropriate technical and financial mechanisms tosupport the local level action against climate change