Kentli gençlik ve yeni müzik Ankara Belediyesi'nin uluslararası yeni müzik festivali
Urban youth and new music festival of the city of Ankara
  1. Tez No: 62564
  2. Yazar: GANİME ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YÜRÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sosyoloji, Music, Sociology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 291
Özet
ÖZET Bu tezde, 6-24 Ocak, 1993 tarihlerdeki“Ankara Belediyesi 3. Yeni Müzik Festivali”sırasında yapılmış bir alan çalışması değerlendirilerek, dönemin sosyo-ekonomik koşulları ile, aynı dönemin kültür etkinlikleri arasındaki etki leşim incelenecektir. Kendine“yeni”sıfatını uygun gören bir kültür etkinliği belirli bir toplumsal değişim dönemiyle özdeşleşme çabasında olduğunu yansıtmakta dır. Bu tür etkinlikler, özellikle saptanmış bir izleyici kitlesine, belirli ölçütlere göre belirlenmiş özel bir seçkinler grubunun kültürel ürünlerini sunarlar. Bu sunuşta, amaca uygun bir üslup kullanmağa özen gösterirler. Etkinliklerin finansmanım sunulan ürünlerin genel kimliğine uygun bir“iktidar”dan elde etmeğe çalışırlar. Yeni bir akımı başlatan bir seçkinler grubu, başlangıçta, bir marjinalleşme sürecinden geçecektir. O yüzden, post-modern müzik kültürünü ülkede yaymaya çalışan seçkinlerin gene kendileri gibi marjinal durumda olan“kentli gençlik”kitlesine ulaşmağa çalışması kaçınılmazdır. Ankara Yeni Müzik festivallerinin yer aldığı 801i ve 901ı yıllar, yeryüzünde soğuk savaşın bittiği, kürselleşme sürecinin başladığı döneme rastladıklarından, kendilerine özgü bir dizi marjinal toplumsal davranışa sahne olmuşlardır. Festivaller dolayısıyla bir araya toplanan grupların etkinlikler hakkındaki izlenim ve yargılarım açıklamağa, birbirleriyle iletişim kurmağa teşvik IXedilmeleri bu özel döneme uygun bir üslup olarak belirmiştir. Yeni müziğin özgür yaratıcılığa öncelik veren niteliği yüzünden, merkezi otoritenin tutuculuğunu temsil eden Kültür Bakanlığı'ndan uzak kalınmış, festivalin bir yerel yönetim tarafından finanse edilmesi tercih edilmiş tir. Her yönüyle marjinalliği arayan bu festivalin karşıtları,“kitlenin şu andaki ivedi gereksinimleri dururken, müzik olup-olmadığı bile belli olmayan bu tür bir etkinliğe kamu ödenekleri ayrılması”nı eleştirmişlerdir. Bu tezde, uzun erimli bir kültürel hizmet olan Yeni Müzik Festivali'nin, Türkiye'nin şu andaki gündeminde, ne ölçüde önem taşıdığı araştırılmaktadır. Alan çalışmalarının sağladığı veriler 6 denencenin irdelenmesi için kaynak olarak kullanılmaktadır: 1- Türkiye'de, seçkinler büyük bir marjinalleşme içindedirler. Türk seç kinleri, hem kendi toplumları içinde, hem de yeryüzünün kültürel ortamı için de, sorunlarını paylaşacak bir çevreden yoksundurlar. Gene de, bu durumun salt Türkiye'ye özgü olduğu söylenemez. Her ülkede seçkinler benzer bir durumdadır. Tek çözümün küreselleşme olduğu anlaşılmaktadır. 2- Türkiye'de, gençliğin bir özelliği güçlü bir kentleşme sürecine girmiş oluşudur. Kırsallığın göstergelerinden olan,“bireyin üzerinde ağır bir aile baskısı olması”,“evliliklerin hemşerilerle, hatta akrabalarla yapılması”,“belirli bircoğrafi bölgeye bağlı kalma”,“belirli bir aile mesleğine bağlı kalma”,“müziği ciddi olmayan, hatta, bazı yönleriyle zararlı, bir etkinlik olarak görme”gibi davranışlar yok olmaktadır. 3- Yeni müzik Türkiye'de fazla bir geçmişi olmayan kent kültürünün simgelerinden biri olmaya adaydır. Sosyo-ekonomik sınıflar, bölgesel kökenler, meslek grupları gibi ayrımlara bağlı olmadan, her çeşit kent insanı yeni müziğin değerleriyle kendini özdeşleştirebilmektedir. 4- Kültür alanında özgür yaratıcılığa yönelen Yeni Müzik Festivali dinleyicilerinin yarıya yakını merkezi yönetimin özgür yaratıcılığa iyi bir sponsor olmadığı görüşündedirler. Devletin denetimi ile yönlendirilmemiş kültür etkinliklerinin patronage'ı için, yerel yönetimlerden beklentileri vardır. 5- Kentli gençlik post-modernizme, yeni müziğe, derin bir ilgi ve merak duymaktadır. Bu konularda bilgilendirilmek istemektedir. 6- Kentli gençlik Türkiye'deki müzik etkinliklerinin, müzik yaratıcılığı yolundaki çabaların, mesafeli bir izleyicisi değil, feed-back veren, bu etkinliklerle iletişim kuran, katkıda bulunan bir öğesi olma tavrını benimsemektedir. Toplanan verilerin denenceleri doğruladığı gözlenmiştir. Tezin dayandığı hipotez“kentli gençliğin gereksindiği yeni kent kültürü'nün önemli bir parçası olan yeni müziğin kent yönetimlerince finanse edilmesi”nin doğru olacağı yolundadır. Alan çalışmasında toplanan veriler bu var- XIsayımı doğrulamaktadır.. Yeni müzik, gerek içeriğinin, gerekse bunu iletmekte kullandığı araçların, yakın gelecekte egemen olacak toplumsal gerçeğe uygun düşmeleri açısın dan, günümüz Türkiye'sinde, yaşamsal öneme sahiptir. Gereksindiği patrona ge daha önceki dönemlerde müziğe sağlanan devlet korumacılığı'ndan farklı nitelikteki kaynaklardan gelmeli, daha fazla sayıda, geniş tabanlı ve çeşitli toplumsal güçlerden kaynaklanmalıdır. Bu güçlerden en önemlileri yerel yöne timler olacaktır. XII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, data collected in a fieldwork during the“Third New Music Festival of the City of Ankara”that took place on 6-24 January, 1993, will be assessed in an effort to study the interaction between the socio economic peculiarities and the cultural activi-ties of a given era. Any cultural activity that is named with the attribute“new”reflects an effort to identify it with a certain era of social transition. Such activities supply the cultural products of elites, chosen according to clearly defined criteria, to a consciously determined audience. Special care is taken to use a style appropriate for the purpose. Funding for the activities is sought from“powers”matched with the general identity of the products offered. Any group of elites who start out in a new direction will first go through a marginalization trend. Consequently, the elites who tried to spread the post modern music culture in Turkey inevitably had to reach the“urban youth”who were marginalized as they were. The“1980s and 1990s when the Ankara New Music Festivals took place witnessed a series of peculiar social behaviors, running parallel to the end of the Cold War and the start of the globalization process. The fact that the audiences who gathered for the festival activities were encouraged to share their opinions on. the events and to communicate with each other during and X1Uafter the events is interpreted as a style characteristic of this era. In an effort to comply with an attitude, prominent in new music, of giving priority to free creativity, the Culture Ministry, which represented a central authority's conservatism, was kept at bay. Patronage by a local power was preferred for the festival. The festival was, as can be seen, seeking marginality in many aspects. The opponents of the festival, capitalizing on this, stood against ”the appropriation of public funds for an activity which is nat exactly clear whether it is music or not...“ The issue discussed in this thesis is: ”What degree of importance on Turkey's agenda has the New Music Festival which is aiming to provide a long term service ?“ Data obtained through fieldwork is fed into 6 probes: 1- The elites of Turkey are in a trend of marginalization. They lack an environment sympathetic to their problem, both at home and in the general international cultural scene. However, this syndrome is nothing unique to Turkey. Elites are suffering from the same all over the world. It is becoming clear that globalization is the only solution. 2- One important aspect of the Turkish youth is a powerful process of urbanization, indication of a rural character, such as ”family pressure on individuals“, ”marriage within the same district, or even within the same fa- XIVmily“, ”attachment to a geographical area“, ”attachment to a certain family profession“, ”conseption of music as a non-serious, or even in some senses harmful, activity“ are disappearing fast. 3- New music is candidate to becoming one of the symbols of the not so long ago established city culture. All types of urban individuals, regardless of socio-economic classes, regional origins, professional groups, etc., are identifying themselves with the values of new music. 4- Nearly half of the audiences of the New Music Festivals, who are ariented towards free creativity in culltures, think the central authority does not make a good sponsor for free creativity. They have expectations from local goverments for the patronage of culturel activities non-manipulated by state control. 5- The urban youth is feeling interest and curiosity for post-modernism and new music. They aspire to be informed an these. 6- The urban youth in Turkey has an attitude of not only being a distant follower of music activities or efforts aimed at creativityin music, but rather a contributing member who enters an interaction with these activities and provides feed-back. Data obtained through fieldwork confirms the probes. A ”need for te funding of new music through city administrations, in vi ew of the fact that it is an important facet of a new-urban-culture sought by the XVurban youth," was a specific assumption assessed in the thesis. Therefore, a hypothesis including this assumption was put to trial in light of data collected through fieldwork. Ten parameters that were used to test the hypothesis confirmed this as sumption. New music carriers a vital importance in present day Turkey, since both its content and the tools it uses to communicate this content coincide with the social reality to prevail in the near future. The patronage it requires should co me from sources different from the state protectionism provided to music sho uld be funded through sources more varied and broader based. Most impor tant among these sources are local governments. XVI