Mantıkta diyalektik
Dialectic in logic
- Tez No: 274183
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mantık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Yunanca konuşma sanatı ifadesinden türemiş olan diyalektik kavramı pek çok anlama iyedir. Söz gelimi Plato'nun diyalektiği toplama ve bölme yöntemidir. Pek çok filozofun türlü diyalektik anlayışları bulunmaktadır. Biz Aristo'yla ilgilendik. Aristo klasik mantığın kurucusudur. Bu bağlamda onun diyalektik betimi önemli bir yere iyedir. Aristo diyalektik yöntemini Topikler'de sunmuştur. Topikler'in amacı her hangi bir sorun karşısında genel olarak kabul edilmiş kanılardan hareketle kanıtlamada bulunabilmemizi ve bunu yaparken de çelişkiye düşmememizi sağlayacak bir yöntem keşfetmektir. Tezimizde, özellikle Topikler düzleminde, Aristo'nun ve onun takipçileri olan İslam Filozofları'nın diyalektik anlayışlarını inceledik. Bu noktadan hareketle diyalektiği farklı anlamanın yollarını araştırdık.Tezimiz giriş, üç bölüm ve bir de sonuç kesimlerinden oluşmuştur. Girişte diyalektik düşünceyi ve diyalektik okulları ele aldık. İlk bölümde Topikler'in ve yerin (topoi) ne anlama geldiğini sorguladık. İkinci bölümde mantıksal yüklemleri ele aldık. Üçüncü bölümde diyalektiğe yoğunlaştık. Bu bölümde özellikle diyalektik düşünce hakkındaki geleneksel düşünceyi eleştirdik ve diyalektiğe yeni anlamlar yüklemeye çalıştık.Ulaştığımız sonuca göre diyalektik, felsefi düşüncenin güçlenmesine katkı sağlamaktadır ve insan varlığının her zaman yolda olduğunu hatırlatmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Notion dialectic, which originates in the Greek expression for the art of conversation, has many meanings. For example Plato?s dialectic is method of collection and division. Other many philosophers have different ideas of dialectic. We are interested in Arsitotle. Aristotle is the founder of classical logic. His dialectical description may have an important role in this context. Aristotle presented his dialectical method in the Topics. The purpose of the Topics is to find a method by which we shall be able to argue about any proposed problem from generally accepted opinions, and shall ourselves under examination avoid self-contradiction. We examined in our thesis what Aristotle and his followers İslamic Philosophers?s dialectic thoughts is especially in the plane of Topics. From this point we also investigated different interpretations of dialectic.Our thesis is composed of an introduction, three chapters and a conclusion. In the introduction we considered dialectical thinking and dialectical schools. In The First Chapter we questioned: What is Topics and topoi? In Chapter Two we deal with the logical predicables. In the Third Chapter we are focused on dialectic. Especially in this chapter we criticized the traditional thinking about the dialectic. We tried to give new meanings to dialectical thought.According to concluded in the fact that dialectic contributes to reinforces the philosophical thought and reminds that human existence is always on the road.