Hegel'in mantığının işleyişi: Mantık ve görüngübilim
Processing of Hegel's logic: Logic and phenomenology
  1. Tez No: 320072
  2. Yazar: ADİL COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tezin amacı, Hegel'in diyalektiğinin işleyişini mantık ve görüngübilim üzerinden sunmaktır. Bu açıdan Hegel'in felsefi ve tarihsel vurgularıyla anlattığı mantıksal süreç, hem mantıkta ve hem de görüngübilimde gözlemlenebilmektedir. Bu diyalektik işleyiş süreci mantıkta, Kavram ve kavramlar üzerinden gerçekleşirken; görüngübilimde bilinç üzerinden gerçekleşmektedir. Böylelikle felsefenin açıklanması, mantık ve görüngübilimdeki diyalektiksel sürecin açıklanması olarak oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to present the process of Hegel?s dialectic through logic and phenomenology. From this point of view, Hegel?s philosophical and historical emphasizes and this expressions on logical process can be observed both in logic and phenomenology. This dialectical procedural process is realised on Notion and notions in Logic; it is also expressed and put forward through consciousness in Phenomenology. By this way the explain of philosophy becomes the expression of dialectical process on logic and phenomenology.