Babil esaretinin Yahudiler üzerindeki sosyal, kültürel ve dini etkileri
Social, cultural and religious impacts of Babylon captivity on Jews
  1. Tez No: 274196
  2. Yazar: SERPİL AKBIYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu Tezde Babil Esareti'nin Yahudiler üzerindeki sosyal kültürel ve dini etkilerinden bahsedilmektedir. Bu amaçla Tanah merkezinde konu ele alınmıştır.Tanah Yahudiler'in Babil'e sürgün edilmesini ilahi bir ceza olarak değerlendirir. Tanrı, Yahudiler'i peygamberleri aracılığı ile defalarca uyarmasına rağmen onlar günahlarında ısrar ederler. Yahudiler dini emirleri o kadar çok ihmal ederler ki Tanrı onları Babil'e sürgün ederek cezalandırır. Tanah'ta sürgünün birkaç aşamada gerçekleştiğine dair bilgiler vardır. Bu aşamaların en şiddetlisi M.Ö. 586 yılında meydana gelir. Bu sürgünde Kudüs şehri ve Süleyman Mabed'i tahrip edilir.Yahudi Tarihinde yetmiş yıla yakın bir zaman dilimini kapsayan Babil sürgünü Yahudiler için büyük değişimlerin yaşandığı bir dönemdir. Sürgün döneminde Yahudilerde dini inançlar, nebilerin mesajları, mabet anlayışı, kurban anlayışı, sünnet olmadaki kimlik arayışı, Şabat gününe verilen anlam, oruç, bayramlar, ahiret inancı, Mesih inancı, din adamlarının durumu konularında ciddi değişimler ortaya çıkar. Yine sürgünde, sosyal hayat, Yahudiler'in kullandıkları isimler, takvim konularında da dikkate değer gelişmeler olur.
Özet (Çeviri)
Social, cultural and religious Impacts of Babylon Captıvıty is mentioned in this thesis. For this purpose, the subject is taken up in the center of Old Testament.Old Testament interprets to be a divine punishment that Jews exile to Babylon. Although God warned repeatedly Jews through prophets, Jews insisted their sins. Jews neglect so many religious orders that God punishes with exile. There are informations in Old Testament about that Jews?s exile occur at few steps. The most severe of these steps occurs at 586 B.C. The city of Jerusalem and the temple of Solomon is destroyed by Babylonians in this exile.Babylonian exile that covers close to seventy year time period at Jewish history is period that experience major changes for Jews. During the exile period, some serious changes arise in the religious beliefs, prophet?s messages, concept of temple, concept of sacrifice, search of identification in circumcision, importance given to Sabbath, fast, holy days, Day of Judgement, faith for Messiah, the status of ecclesiastic among the Jews. Also there are remarkable improvements in the community life, Jewish names and calender in the exile.