Muş-Malazgirt İlçesi'ndeki manevi halk inançlarının dinler tarihi açısından değerlendirilmesi
Assessment of spiritual beliefs in Malazgirt, a district of Muş in terms of history of religions
- Tez No: 274195
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sosyoloji, Tarih, Folklore, Sociology, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmamızın konusu incelediğimiz bölgenin manevi halk inançlarıdır. Bu çalışmayı yapmaktaki amacımız bu bölgede yaşayan halkın inandığı manevi halk inançlarını incelemek ve Dinler Tarihi açısından değerlendirilmesini yapmaktır. Araştırmamız bir giriş ve dört bölümden oluşmaktadır.Giriş bölümünde Muş-Malazgirt İlçesinin tarihi, coğrafi, sosyal ve kültürel dokusu verilmiştir. Birinci bölümde Malazgirt'te manevi halk inançlarının yaşatıldığı yerler, ikinci bölümde Malazgirt'te yaşatılan manevi halk inançları, üçüncü bölümde ziyaretlere ve manevi halk inançlarına konu olan efsaneler incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise Muş-Malazgirt İlçesinde yaşatılan manevi halk inançlarının Dinler Tarihi açısından değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the spiritual beliefs of the region that is taken into consideration. The reason that lies beneath the study is analyzing and assessing the spiritual beliefs of the society of this region in terms of the History of Religions. The research consists of an introduction and four chapters.In the Introduction, there is information about the history, geographical, social and cultural system Malazgirt, a district of Muş. In Chapter I, the places where the spiritual beliefs of the society still survive; in Chapter II, the spiritual beliefs that still survive in Malazgirt and in Chapter III, the legends that are about the visits and spiritual beliefs are taken into consideration. And in Chapter IV, the assessment of spiritual beliefs that still survive in Malazgirt, a district of Muş are taken into consideration.