Turancılık fikrinin Türk romanına yansıması (1908-2008)
Reflection of Turanism in the Turkish novel
- Tez No: 274251
- Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 438
Özet
Turancılık bütün Türkleri bir araya getirmeyi amaçlayan bir fikirdir. Bu fikir, tarihsel, ırksal, coğrafî, ideolojik teşkilatlanma, kültürel ve dinî anlamlardan ortaya çıkar. Bu tezde incelenen romanlarda geçen olaylar, Türklerin İslam dinini kabulünün öncesindeki ve sonrasındaki zamanları kapsar ve kapalı ve açık mekânlarda geçer. Tipolojik olarak, aydın, dissosiyatif ve komünist tipler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turanism is an idea that aims at making all Turks come together. This idea emerges from historical racial, geographical, ideological organization, cultural, and religious aspects. İn the novels studied in this dissertation, settings include the times. Both before and after the conversion of Turks to İslam and the locations are set both indoors and outdoors. Typologically intellectual characters and dissociative and communist types are employed.