Yetişkin kadınlarda yaşam koşullarının antropometrik ölçümler ve obezite ile ilişkisi
The relation between the living conditions of adult women and anthropometric measurements and obesity
- Tez No: 274252
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Beslenme ve Diyetetik, Anthropology, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Antropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Obezite kronik bir hastalık ve ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Obezite, gelişmiş ve de gelişmekte olan ülkelerde artarak devam eden önemli bir sağlık sorunudur. Dünyada ve ülkemizde obezitenin ve buna bağlı olarak obez nüfusun artması sonucunda bu konudaki araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.Bu çalışmada, obezitenin engellenmesinde yardımcı olabileceği düşünülerek obeziteyi etkileyebilecek çevresel faktörleri belirlemek, değişik sosyoekonomik düzeylerdeki obezite farklılıklarını ve obezite prevalansını saptamak amaçlanmıştır.Bu amaç doğrultusunda, Ankara il merkezinde ikamet eden alt ve üst sosyoekonomik düzeylerdeki 400 erişkin (20-60 yaş) kadından antropometrik ölçüler alınmıştır. Bireyler rastgele örneklem metodu ile seçilmiştir. Obeziteyi tanımlamak ve aralarındaki ilişkiyi belirlemek için ağırlık, boy, bel çevresi, kalça çevresi, üstkol çevresi, kalça genişliği, diz genişliği, dirsek genişliği, triceps deri kıvrımı kalınlığı, biceps deri kıvrımı kalınlığı, subscapular ve supraspinal deri kıvrımı kalınlıkları ölçüleri Anthropometric Standardization Reference Manual'in önerdiği tekniklere göre alınmıştır. İstatistiksel analizler SPSS 13.0 programı kullanılarak yapılmıştır.Erişkin bireylerin tüm yaş gruplarında %2'si (n: 8) zayıf, %31,5'i (n: 126) normal, %35,8'i (n: 143) fazla kilolu, %28,3'ü (n: 113) obez ve %2,5'i (n: 10) morbid obez olarak bulunmuştur. Sosyal ve ekonomik birçok çevresel koşulun obeziteyi etkilediği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Obesity is a chronic disease and a serious health problem which is common. It is a very important disease which is increasing in both developed and developing countries. As a result of the increase of obesity and the obese population in the world and in our country, researches on this subject are needed.In this study it is aimed to find out environmental factors that effect obesity and to determine differences of obesity in different socio-economic levels and obesity prevalence thinking that it helps with the prevention of obesity.In accordance with this purpose the anthropometric measurements have been taken from 400 adult (between the ages 20 and 60)women who reside in the center of Ankara and are from upper and lower socio-economic levels. The individuals were chosen with the method of random selection. In order to identify obesity weight, height, waist circumference, hip circumference, upper limb circumference, hip breadth, knee breadth, elbow breadth, triceps skinfold, biceps skinfold, subscapular and supraspinal skinfold were measured in accordance with the techniques recommended by Anthropometric Standardization Reference Manual. Statistical analyses were performed using a SPSS 13.0 programme.The adult individuals in all age groups have been found 2 percent (n: 8) thin, 31.5 percent (n: 126) normal, 35.8 percent (n: 143) overweight, 28 percent (n: 112) obese and 2.8 percent morbid obese (n: 11). Many social and environmental conditions have been shown to affect obesity.