Ekonomik krizlerin hazır giyim sektörüne etkileri ve kriz yönetimi
Effects of economic crises on ready-made clothing sector and crisis management
  1. Tez No: 274254
  2. Yazar: YILDIZ ERSÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURGÜL KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Giyim Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Hazır giyim ve tekstil sektörü, sağladığı istihdam imkânı, üretim sürecinde yaratılan katma değer ve ihracat gelirleri içerisindeki yüksek payı nedeniyle dünyada ileri düzeyde küreselleşen sektörlerden biridir.Bu araştırmada, Cumhuriyet'ten buyana belirlenen ulusal ve uluslararası, toplamda 13 ekonomik krizin, ekonomik-siyasal nedenleri, sonuçları, Türkiye ekonomisine etkileri, hazır giyim ve tekstil sektörüne etkileri; gazete arşivleri, ithalat - ihracat verilerine dayanarak incelenmiştir.Araştırmada nitel veri toplama yöntemi olan doküman analiz tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Dünyada ve Türkiye'de meydana gelen Türkiye'nin de etkilendiği 1969 - 2008 yılları arasındaki ekonomik krizler oluşturmaktadır.Bu araştırma, toplam 6 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; Dünyada ve Türkiye'de hazır giyim sektörünün önemi ve durumu ortaya konulmaya çalışılmış, ikinci bölümde; kriz - kriz yönetimi, üçüncü bölümde; Dünya ve Türkiye ekonomisinde meydana gelen krizlerin hazır giyim sektörüne etkileri incelenmiş, dördüncü bölüm ise araştırmanın yöntemini içermektedir.Araştırmanın temel noktası olan beşinci bölüm yani bulgular bölümündeyse; 1969-2008 yılları arasında Türkiye ekonomisinde meydana gelen ulusal ve uluslararası ekonomik krizler, ekonomik, siyasal nedenler-sonuçlar açısından, Türkiye ekonomisine etkileri, hazır giyim ve tekstil sektörüne etkileri açısından incelenmekte, altıncı bölümde ise; sonuç ve öneriler yer almaktadır.Hazır giyim ve tekstil sektörü, GSYİH, imalat sanayindeki pay, ihracat, net döviz girdisi, istihdam, yatırımlar, makro-ekonomik büyüklükler açısından Türkiye'nin birinci sektörü konumundadır.Kırılgan ve doğrudan etkilenen bir yapıya sahip olan Türkiye ekonomisinde meydana gelen ekonomik krizleri, 1969 yılından bu yana neden, sonuç, etki olarak inceleyen, hazır giyim ve tekstil sektörüne etkilerini tespit etmek amacıyla yapılan bu çalışmada; Türkiye ihracatının lokomotif sektörü konumundaki hazır giyim ve tekstil sektörünün, Türkiye ekonomisindeki olumsuz gelişmelerden öncelikli, doğrudan etkilenen sektörlerin başında geldiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ready-made clothing and textile sector is one of the sectors that globalize in an advanced level due to employment it provides, value-added created by it during the manufacturing process and high share in export revenue.In this study, national and international, totally 13, economic crises determined since the foundation of the Rebuplic, their economic-social reasons, results and effects on Turkish Economy have been examined depending on journal archives and export-import data.Document analysis method, which is a qualitative data gathering method, has been used in the study. The universe of the study is economic crises emerged in the world and in Turkey between 1969 and 2008 from which Turkey has been affected as well.This study is composed of 6 chapters. In the first chapter, the importance and situation of ready-made clothing in the world and Turkey has been mentioned. In the second chapter crisis and crisis management and in the third chapter effects of economic crisis emerged in the world and Turkey on ready-made clothing have been studied, and the forth chapter includes the methodology of the research.In the fifth chapter, findings chapter, which is the main point of the research; national and international crisis those have affected Turkish economy between 1969 and 2008 have been examined in terms of reasons-results, effects on Turkish economy, effects of ready-made clothing and textile sector. Results and recommendations are in the sixth chapter.Ready-made clothing and textile sector is the first sector of Turkey in terms of GNP (Gross National Product), share in manufacturing sector, exports, net foreign currency inflow, employment, investments and macroeconomic values.By this study, which has studied economic crisis occured in fragile and vulnerable Turkish economy since 1969 as regards to reason, result, effects and which has aimed to detect their effects on ready-made clothing and textile sector, it has been realised that ready-made clothing and textile sector that is the locomotive sector of export of Turkey is the premier sector of the sectors those are being affected initially and directly from the negative developments in Turkish economy.