Elektronik haberleşme mevzuatında işletmecilerin mali yükümlülükleri
Financial obligations of operators regulated under the electronic communications legislation
  1. Tez No: 274255
  2. Yazar: AYCAN ILGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Vergi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu tez çalışmasında; elektronik haberleşme altyapısını kurup işletmek ve elektronik haberleşme hizmetlerini sunmak üzere yetkilendirilen işletmecilerin elektronik haberleşme mevzuatından kaynaklanan mali yükümlülüklerinin hukuki nitelikleri ile mevzuatın bu hukuki niteliklere bağladığı sonuçlar incelenerek, olması gereken hukuk açısından değerlendirmeler yapılmaya çalışılmıştır.İki ana bölümden oluşan tezin birinci bölümünde mali hususlara ilişkin yapılacak düzenlemelerde ve hukuki yorumlarda esas alınması açısından, elektronik haberleşme hizmetlerinin kamu hizmeti niteliği ve ilkeleri ile elektronik haberleşme mevzuatından doğan mali yükümlülüklerin kanuni sorumlularının belirlenmesi açısından işletmeci kavramı ile bu kanuni sorumluluğun doğuşuna neden olan hukuki bağın türlerinin belirlenmesi açısından yetkilendirme usulleri ele alınmaktadır. Tezin ikinci bölümünde ise mali yükümlülük kavramının ve tabi olacağı hukuki rejimin doktrin ve yargı kararlarıyla nasıl şekillendiği incelenerek, elektronik haberleşme mevzuatında yer alan mali yükümlülükler sınıflandırılmakta ve önceki bölümlerde oluşturulan hukuki çerçeve içerisinde irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the legal characteristics of financial liabilities of the operators, who are authorized to build and operate electronic communication infrastructure and provide electronic communication services, and the relevant legal results arising from these characteristics of the liabilities, both regulated by the electronic communication legislation, have been investigated.This thesis is composed of two principal parts. In the first part, the public service characteristic of electronic communication services and its principles have been expelicated in order to make them to be taken into consideration during the prospective legal arrangements/regulations and judicial interpretations to be realized with respect to financial matters; ?the operator? term has been expelicated in terms of determination of liable parties for financial liabilities regulated under electronic communication legislation; and the authorization procedures have been expelicated in terms of determination of sorts of legal bindings, which caused the imposition/forming of the said legal liabilities. In the second part of the thesis, how ?the financial liability? term and its legal regime had been formed in the light of doctrine and the precedents have been investigated, then, financial liabilities regulated under the electronic communication legislation have been categorized/classified and expelicated within the legal framework designated in the prior parts/sections.