Ebu'l Huseyn İbn Fâris ve Es-Sâhibî kitabı
Ebu?l Huseyn Ibn Fâris and es-Sâhibî book
- Tez No: 274259
- Danışmanlar: PROF. DR. TACETTİN UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Araştırmanın konusunu, hicri IV, miladi X. y.y.'da yaşamış ve günümüze, Arap Dili ve Edebiyatı alanında çok değerli eserler bırakmış olan İbn Fâris'in (ö. h.395/m.1004) ?es-Sâhibî? adlı eseri teşkil etmektedir.İbn Fâris, dilin doğuşu, gelişimi, Arapçanın dünya dilleri arasındaki konumu v.b. konularda farklı görüşlere sahip bir şahsiyettir.Araştırmada, İbn Fâris'in, ?es-Sâhibî? adlı eserinin, alanla ilgilenenlere tanıtılması amaçlanmıştır.Kitabın tanıtımında; müellifin, eserindeki konuları ele alışı ve görüşlerini bir kaynağa dayandırmasında izlediği yöntemler, uygulamalar ortaya konmuştur.?es-Sâhibî?nin incelenmesi sonrasında, İbn Fâris'in, sadece tahsilli insanların yararlanabileceği, seviyesi yüksek, anlaşılması zor olan bir yönteme sahip olmaması nedeniyle, eserden geniş çaplı bir kitlenin yararlanabileceği görülmüştür.Araştırma sonunda ulaşılan bir başka sonuç da; ?es-Sâhibî?de, Arap Dili'nin alanlarından yalnız birisi üzerinde değil, fıkhu'l-luğa, sarf, nahiv ve belağat gibi, birden çok alan üzerinde, kısa, özlü, ancak yararlı bilgilerin okuyucuya sunulduğunun tespit edilmesidir.
Özet (Çeviri)
The subject of the study is ?es-Sâhibî? which is written by İbn Fâris (d.hijri.395/gregorian1004) who lived in Hijri IV, Gregorian X. Centuries and has precious works on Arabic Language and Literature.İbn Fâris has distinctive ideas on the birth and development of Arabic and its place in World languages.The aim of study is to introduce İbn Fâris? ?es-Sâhibî? to the ones who are interested in the subject.In the introduction of the book, I showed the author?s approach type to the subjects in the work and the methods he uses while he is basing his ideas upon sources.After the survey on ?es-Sâhibî?, it?s seen that a large scale of people can utilize from the work since the work is not written in such a complicated way that it can only be understood by high intellectuals.Another result of the research is that, ?es-Sâhibî? not only focuses on only one aspect of Arabic Language but it also gives short,concise and useful knowledge on many subjects like fıkhu?l-luğa, sarf, nahiv and balagat.