Psikolojik istihbarat ve harekat: Türkiye örneğinde oluşum ve gelişimi
Psychological intelligence and operations : Formation and development in Turkey case
- Tez No: 274260
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada; Psikolojik Harekât, Propaganda ve Askeri Darbelerin Türkiye örneklemesinde analiz edilmesine odaklanılmıştır. Dünya üzerinde ilk insandan bugüne kadar elde edilmek istenen hâkimiyet savaşında Türkiye'nin yerini ve kendi ekseninde gelişen olaylara bakış açılarını, Askeri Darbeler, 11 Eylül ABD saldırıları, Ermeni Meselesi ve Ortadoğu'da yürütülen psikolojik savaş bağlamında değerlendirilmeye çalışılmıştır.Soğuk savaş yıllarında küresel hegemon güçler tarafından komünizmle mücadele için oluşturulan yapıların, Türkiye içinde ve üzerinde yürütmüş olduğu psikolojik harekât üzerinde durulmuştur. Dünya genelinde yapılan askeri darbelerin güçlü devletler tarafından zayıf ve küçük devletler üzerindeki emellerini gerçekleştirmede etkili bir silah olarak kullanıldığını görebiliriz. Ülkemizde siyasal gerginliklerin artması, siyasal şiddet ve terörün tırmanması, faili meçhul cinayetler ve hükümetlerin başarısızlıkları sonucu siyasal sürecin tıkanması karşısında, düzeni tekrar sağlamak üzere iktidara el koyan ordunun bu gerekçelere konu olan olayları ne şekilde elde ettiği açıklanılmaya çalışılmıştır.Psikolojik Harekât genel itibariyle, istihbarat örgütleri, medya, terör örgütleri, psikolog ve sosyologlar ile etkileme gücü olan bireyler kullanılarak, devletler eliyle yürütülmektedir. Başarılı bir psikolojik harekâtın, hedeflenen kitlenin moral unsurlarını iyi bilerek, eksiksiz bir bilgi akışını sağlamak suretiyle istihbarat gücü de kullanılarak gerçekleştirilmesi gereklidir. Tüm bu argümanlar başarılı bir şekilde kullanıldığında toplumsal ayrışmaların/çatışmaların, kin ve düşmanlığın insanların beyin hücrelerine kazınması sureti ile tarihe şekil vermek mümkündür.İşte böylesine güçlü ve etkisi silinemeyen düşmanlığı sağlamanın tek bir açıklaması vardır ;?Beyinlere hükmetmek.?
Özet (Çeviri)
In this study, it is focused to analyse the psychological operation,propogand and army coups onto the Turkey?s sampling.It is tried to assess the Turkey?s place in the world in the dominance war which has continued from the first man to today,and her view points about the cases which bloom in her axis in terms of the army coups, september 11 USA attack, armenian case and psychological war in the middleeast.It is discussed that the psychological operations onto and into turkey enforced by the structures made up by the global dominant powers in cold war years to tackle with the communism. We can see that the army coups made in the world, is used by the powerful states as an effective way to make their dreams real onto small and weak states. It is tried to explain how the army, attached the government to maintain the order again because of the blockage of the political process resulted by the growing of the political violence, terror, political tension, crimes and failure of the government, get the cases based to these excuses.Generally, the psychological operation is enforced by the states using intelligence bodies, press, terror organizations, psychologist, sociologist and the people who have impression power. The successful psychological operation should be enforced by using intelligence power with maintainance of the absolute information flow and recognizing the moral factors of the targeted crowd. Through using all the arguments successfully, it is possible to shape the history again by forcing the communal dissociation/conflict hate and enemity to people?s brain.Here, there is the one explain of the maintaining the powerful enemity.?Dominate the brains.?