İbn Fâris'in Mu'cemu Mekâyîsi'l-Luga adlı eserinde örnekleriyle sözlük bilimi yöntemi
Lexicography methodology with examples in Mu'jamu Maqayis al-Lugha by Ibn Faris
  1. Tez No: 502042
  2. Yazar: AMİR KAHAYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT ŞENSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 315
Özet
Bu çalışmada X-XI. asırlarda yazılmış İbn Fâris'in“Mekâyîs'ul-luga”adlı Arapça sözlüğünün yazım yöntemi incelenmektedir. Çalışma, bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde konunun öneminden, amacından, sınırlarından ve yönteminden bahsedilmekte, konuyla alakalı yararlanılan kaynak eserler hakkında bilgi verilmektedir. Ayrıca bu bölümde İbn Fâris'in hayatı ve eserleri de işlenmiştir. Birinci bölümde eser hakkında bilgi verilmiş, eserin özellikleri, iştikak konusu ve eserde yer alan kavramlar örnekler verilerek ele alınmıştır. Eserin eleştirisi ve daha sonraki çalışmalara etkisi de bu bölümde yer almaktadır. İkinci bölümde birden altıya kadar ortak anlamı olan maddelerden örnekler verilerek müellifin eseri yazım ve maddeleri inceleme yöntemi ortaya konmaya çalışılmıştır. Ayetlerden, hadislerden, mesellerden ve şiirlerden bazı örnekler verilerek eserin iştişhâd metodu da işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study is examined the writing method of the Arabic dictionary called“Maqayis al-Lugha”that had been written in 10th-11th centuries by Ibn Faris. The study consists of an introduction and two chapters. In the introduction are mentioned the importance, purpose, boundaries and method of the subject and also is given information about the related sources. In addition, in this section we have examined the life and the works of Ibn Faris. In the first chapter, have been given information about the work and examied the features, derivations and terms in the work by giving examples. The criticism of the work and its effect on later studies are also discussed in this section. In the second chapter, were tried to introduce the author's method in writing andreviewing the articles by giving examples of articles with common meanings from one to six. This study also deal with the sampling method of the work by giving someexamples from Qur'anic verses, hadiths, tales and poems.