Kadın ve şiddet Arnavutluk örneği
Woman and violance: The case of Albania
  1. Tez No: 274263
  2. Yazar: ELONA GJOKAJ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kadın tarih boyunca toplumların gelişmesinde ve ayakta kalmasında büyük öneme sahip olmasına rağmen toplumun her alanında çeşitli şiddetlere maruz kalmıştır. Kadının özellikle aile yaşamında eşi tarafından daha fazla şiddete maruz kaldığı görülmüştür. Aile içinde görmüş olduğu şiddetler içerisinde ekonomik baskı, psikolojik baskı, cinsel baskı, fiziki şiddet gibi çeşitli şiddetler yer almaktadır. Aynı zamanda kadının ailede eşi tarafından şiddete uğradığı gibi sosyal hayatta, siyasi hayatta da bir takım şiddetlerle karşı karşıya kaldığı görülmüştür. Özellikle siyasal hayatta kadın genelde ikinci planda yer almıştır. İlk planda yine erkekler öne çıkmaktadır. Bu durum, gelişmiş toplumlarda olsun gelişmemiş toplumlarda olsun tarih boyunca bütün toplumlarda görülmüştür.Kadının çeşitli şiddetlere maruz kalması da feministliği ön plana çıkartmıştır. Onlar için de kadın erkek eşitliği önemli olup kadının da eşit haklara sahip olması ve şiddete uğramalarının engellenmesi gerekmektedir. Aynı zamanda kadına uygulanan şiddetin engellenmesi için de bir takım tedbirler alınmaya çalışılmış bu şekilde şiddet azaltılmaya çalışılmıştır.Arnavutluk'ta Vlora şehrinde evli kadınlara şiddet hakkında ne tür bir bilgiye sahip oldukları ve şiddete karşı göstermiş olduğu tepkilerin ne oluduğu anlaşılmaya çalışılmış bu nedenle bir anket uygulması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although woman has been critically important in development and survival of societies throughout history, she had been subjected to various violences in every single field of society. It has been seen that woman had been subjected to violence especially by her spouse in family life. There are several violences among those she subjected to in family such as economical abuse, psychological abuse, sexual abuse, physical abuse. It?s also been seen that woman is faced with some violences in social life and political life as well as she subjected in family by her spouse. Particularly woman in political life stayed in the background. Nevertheless, the men come to the forefront. This situation was seen in all the societies throughout history, either in developed societies or in underdeveloped ones.Woman?s exposure to violence placed the feminism to forefront. For them, equality of women and men is important, and woman must have equal rights and their exposure to violence must be prevented. And also for the prevention of violence applied to woman, it was attempted to take some measures and to reduce violence in this manner.It was tried to understand what kind of knowledge the married women in Vlora City, Albania have about violence and what would be their reactions against it, and in consequence, a questionnaire has been applied.