Peyami Safa'nın ahlak anlayışı
Peyami Safa's understanding of morality
  1. Tez No: 274292
  2. Yazar: ZEHRA ŞİRİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Felsefe, Biography, Philosophy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
On dokuzuncu yüzyılın önemli düşünürlerinden olan Peyami Safa birçok konuda eser yazmıştır. Bu çalışmada; düşünürün yazdığı eserlerden yola çıkarak Peyami Safa ahlâk anlayışı ele alınmıştır.Çalışmamızda, Peyami Safa'nın hayatı, ilmi kişiliği ve eserleri hakkında bilgilere yer verildi. Ahlâk konusuna genel bir bakış yapılarak, Peyami Safa'nın ahlaka bakışı teorik ve pratik ahlak anlayışı başlıkları altında incelenmeye çalışılmıştır.Peyami Safa'ya göre ahlak, ilk insandan günümüze kadar hayatın her alanını ilgilendiren önemli bir olgudur. Ahlâk birey için önemli olduğu kadar toplumsal yaşantı için de önemlidir. Çünkü insanları ayakta tutan ahlâk, bu sayede toplumların ayakta kalmasını sağlamaktadır. Bu bağlamda her milletin kendine özgü bir ahlâk anlayışı vardır denilebilir. Dolayısıyla toplumdan topluma ahlâk kuralları zaman zaman değişiklik arz edebilir. Peyami Safa'nın ahlak anlayışı din kaynaklı olup toplumun ve ailenin korunması temeli üzerine kuruludur.
Özet (Çeviri)
Peyami SAFA the important thinkers of the nineteenth century, has written a lot of works, on variety of subjects. In this study, based on the works written by thinker, Peyami SAFA?s ethics are discussed.In our study the information about Peyami SAFA?s life, scientific personality, and works was included. By making a general point of view of morality, it is examined under the headings of Peyami SAFA?s view of morality, and his theoretical and practical understanding of moralitiy.Moralitiy according to Peyami SAFA; from the first person to present, a significant phenomenon concerning all spheres of life as the morality is important for individual; it is also important for social life as well. Because it is the morality which is holding people standing so that it remainssociety standing. In this context, it can be said that every nation has a unique understanding of morality. So, code of ethics may sometimes vary from society to society. Peyami SAFA?s sense of morality from religion is built on the foundation of protection of society and family.