Hizmet işletmelerinde mobbing ve sağlık sektörüne yönelik bir araştırma
Mobbing in service businesses and a research on healtcare industry
- Tez No: 274291
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYKUT BEDÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Mobbing; etik olmayan düşmanca davranışlarla oluşan bir ya da daha fazla çalışan tarafından bir diğer çalışanı hedef alarak sürekli, sistemli olarak uygulanan, mağduru iş hayatından dışlamayı ve işten soğutmayı amaçlayan davranışlardır.Küresel rekabet ortamında işletmeler rakipleri ile mücadele ederken, diğer taraftan işletme içinde çalışanlar arasındaki mobbing davranışlarıyla mücadele etmektedirler. Mobbing davranışları mağdurlara psikolojik açıdan zarar verirken, bir yandan da işletmelerin verimliliğini azaltarak işletmeler zarar vermektedirler. Mobbing davranışları sonucunda mağdurlar işten soğuyarak işten ayrılma durumuna gelmektedirler. Bu durumda işletmelerde personel devir hızı ve maliyetler artmakta, işletme verimliliği, çalışan bütünlüğü ve örgütsel motivasyon azalmaktadır.Bireylere ve örgütlere böyle büyük zararlar veren mobbing, hizmet işletmelerinde oldukça sık görülen davranışlardır. Bunun en büyük sebebi, hizmet işletmelerinde oluşturulan ürünün soyut olma özelliğidir. Çalışan personel ortaya çıkarılan soyut hizmet nedeniyle daha fazla rekabet içerisinde bulunmakta, bunun sonucunda hizmet işletmelerinde mobbing davranışlarının boyutları artmaktadır.Bu çalışmada, hizmet işletmelerinde mobbing davranışlarının etkilerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda çalışma hazırlanmıştır. Araştırmada konuyla ilgili yerli ve yabancı literatür taraması yapılarak bu alanda ortaya konmuş kitap, makale, araştırma projeleri, tezler ve internet dokümanları değerlendirilmiştir. Daha sonra bir hizmet işletmesi olarak, Konya ilinde faaliyet gösteren bir üniversite hastanesinde anket uygulaması yapılmış, elde edilen veriler SPSS 15.0 paket programı yardımıyla değerlendirilip yorumlanmış ve araştırmanın hipotezleri test edilmiştir. Çalışma sonucunda diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de mobbing davranışlarının olduğu ortaya çıkmıştır. Bu davranışların boyutu diğer ülkelerden daha yüksek oranda tespit edilmiş ve bu konuda bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Mobbing are the behaviours that are not ethical, arising from hostile acts and carried out by one or more employee constantly and systematically by having another employee as a target, in an effort to exclude the victim from business life and put him/her off work.In a global competitive environment, while businesses struggle with their rivals, they struggle with the mobbing behaviours among their employees as well. Mobbing behaviours both hurt their victims psychologically and harm businesses by reducing their productivity. As a result of mobbing behaviours, victims lose their enthusiasm for work and come to a position of resigning. In this case, employee turnover rates and costs increase in businesses while business productivity, employee integrity and organizational motivation decrease.Mobbing behaviours, which give such big harms to individuals and organizations, are frequently seen in service businesses. The biggest reason for this is that the products developed in service businesses are nonconcrete. The employees are more competitive because of the nonconcrete service brought out and as a result of this, the extent of mobbing behaviours increase in service businesses.In this study, the aim is to reveal the effects of mobbing behaviours in service businesses. By conducting a national and international literature review about the subject; books, articles, research projects, theses and internet documents have been considered in this research. A survey has been conducted afterwards in a university hospital in Konya as a service business and the survey data have been analysed and discussed by means of SPSS 15.0 packaged software and the research hypotheses have been tested. The findings of the study revealed that mobbing behaviours occur in our country as in other countries. The extent of these behaviours has been evaluated to be higher than other countries and some suggestions have been offered on this subject.