İbn Hallikân'ın Vefeyâtu'l-'A'yân'ında adı geçen Arap dili ve edebiyatı alimleri
Ibn hallikan \ 'in last name of arab language books and literature in scholars
- Tez No: 274298
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. AYHAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Biography, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
İbn Hallikân, XIII. yüzyılda yaşamış meşhur biyografi yazarlarından biridir. Onun Vefeyâtu'l-'A'yân adlı eseri , biyografi alanında yazılmış en önemli eserlerden biridir. Vefeyâtu'l-'A'yân, İslam coğrafyasında yaşayan Peygamber ve sahabe hariç kendi zamanına kadar olan meşhur kişilerin hayatlarını anlatır. Onların eserlerinden bahseder, doğum ve ölüm tarihlerini verir, başlarından geçen meşhur olayları anlatır. Bu çalışmada, eserde adı geçen şahıslardan sadece Arap dili ve edebiyatı âlimleri uzmanlık alanlarına göre yan başlıklar altında tespit edilip, özet halinde tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ibn Khallikân , who lived in 13th century, is one of the eminent authors of biography literature. His famous work, namely Wafayât al-'A'yân, is one of the perfect works which had been written in this field. Wafayât al-'A'yân which includes biographies, presentslife stories of famous persons who livedin Islamicgeography. It mentions about their works, their dates of births and deaths, and some important events that they witnessed in their lif. Ibn Khallikân, in his work, deals with famous persons who had livedtill his period, but he excepted the Prophet and his the Ashâb. In this study, were detected and was introduced only the last name Arabic Language and Literature Scientists of Ibn Hallikân's in Vefeyâtu'l-'A'yân.