İbn Hallikân'ın Vefeyâtü'l-aʻyân isimli eserinde Abbâsî ve Fâtımî hilâfeti'ndeki mütemeyyiz şahsiyetler
Eminent figures of the Abbāsid Fāṭimides caliphates in Ibn Khallikān's Wafayat al-A'yan
- Tez No: 959645
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR KAYA TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Eyyûbî dönemi tarihçi, edip, fakih ve şairlerinden İbn Hallikân (ö. 681/1282), Vefeyâtü'l-aʻyân isimli Ortaçağ'ın önemli biyografi eserlerinden birini te'lif etmiştir. Bu çalışmada müellif ve eseri incelenerek Vefeyâtü'l-aʻyân'da Abbâsîler ve Fâtımîlere dair devlet adamları, vezirler, bürokratlar ve seçkin kimseler tespit edilecektir. Ardından mezkûr şahsiyetlerin eserde geçen bibliyografilerine yer verilecektir. Bu noktada Türkçeye tercüme edilmemiş eserin İngilizce ve Arapça neşirleri karşılaştırılacaktır. Tezin içeriği yalnızca tercüme faaliyetiyle kalmayacak; biyografisi verilen şahsiyetler hakkında diğer dönem kaynaklarıyla mukayese yapılacak; böylece bu seçkin kişiler bir değerlendirmeye de tabi tutulacaktır. Eserin Selçuklularla ilgili kısımlarının kısmî çevirileri çeşitli makalelerde yapılmış olup Abbâsî ve Fâtımî Hilâfeti'ne dair kayıtların tetkikiyle de Ortaçağ'ın önemli bir eserindeki kıymetli bilgiler ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
Ibn Hallikan (d. 681/1282), one of the historians, writers, jurists and poets of the Ayyubid period, wrote one of the important biography works of the Middle Ages called Vefeyâtü'l-aʻyân. In this study, the author and his work will be examined and statesmen, viziers, bureaucrats and distinguished people will be determined about the Abbasids and Fatimids in Vefeyâtü'l-aʻyân. Then, the bibliographies of the aforementioned personalities in the work will be included. At this point, the English and Arabic editions of the work that has not been translated into Turkish will be compared. The content of the thesis will not only be translated into translation; A comparison will be made about the personalities whose biographies are given with other sources of the period; so these distinguished individuals will also be subject to an evaluation. Partial translations of the parts of the work related to the Seljuks have been made in various articles, and valuable information in an important work of the Middle Ages will be revealed by examining the records about the Abbasid and Fatimid Caliphate.