Suçlu kişilik oluşumunda yakın çevre faktörü
Role of the near environment in the creation of criminal personality
- Tez No: 274299
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN YELKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Güvenlik insanlar için hayati ihtiyaçlardan olup, malına, konutuna yönelik bir saldırı insanın ihtiyaç tatmininde bir zedelenmeye yol açacaktır. Toplumsal yaşam, insanlar için güvenlik ihtiyacı da dâhil olmak üzere güvenli bir ortamdır. Bu ortamın sağlanması ve devamı toplumsal düzen ile mümkündür. Ancak her zaman istenilen ve beklenilen düzen sağlanamamakta, düzeni bozucu, insanları rahatsız edici norm dışı davranışlar olagelmektedir. Bu da toplumsal düzenin bir başka boyutu ve gerçeğidir.Toplumsal düzeni bozucu ve bir yaptırımla engellenmeye çalışılan suç davranışı, karmaşık bir sorundur. Birçok kuramla açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca, suçlu kişilik oluşumu da suçu açıklamaya çalışan kuramlarla anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada da, Ankara Emniyet Müdürlüğünün arşivinde adli işlem yapılan zanlılara ait bilgiler üzerinde araştırma yapılarak çalışmanın kuramları test edilmiş ve büyük oranda kuramlar doğrulanmıştır. Sonuç bölümünde ise, yapılan tespitler doğrultusunda yapılabilecek faaliyetler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Security is an essential need for people and assaults against properties and houses damage the established order of people. Social life means a secure environment and security is the pre-condition for it. Creation of social life needs a secure environment, but abnormal behaviours, criminal attitudes take place. This is another reality and dimension of social life.Criminal behaviours are mainly prevented by imposing different sanctions. These guilty behaviours are complex problems and scientists try to explain with different theories. In this context, characters of criminal persons are explained with these theories. Near environment plays a great role in the creation of criminal personality.This paper takes a brief look at informations in the archive of Ankara Police Headquarters about suspects who were made judicial procedures. With the help of this knowledge, theorems were examined and mainly verified. In the last chapter, feasible activities and formulas are argued in the context of determinations.