Tedarik zinciri yönetiminin KOBİ'lerde işletme performansı üzerine etkileri ve bir örnek uygulama
Effects of supply chain management on the performance of enterprises in the SME and a uniform application
  1. Tez No: 274305
  2. Yazar: MUHAMMET ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. SERDAR ÖĞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
İşletmeler, yaşamlarını sürdürebilmek, uzun vadede şirketin değerinimaksimize etmek ve ortakların servetlerini artırmak amacıyla kıt olan sermayeyive kullanılacak stratejileri etkin bir şekilde yönetmek zorundadırlar. Bu bağlamdaisletmenin amaçları doğrultusunda verimli ve etkin yönetilmeyen tedarik zinciri, isletmelerde başarısızlık durumları ortaya çıkararakisletmeleri iflasa kadar sürükleyen bir süreç içerisine sürükleyebilirler.İşletmelerin maliyetlerine, dolayısıyla performanslarına etki eden ve rekabet gücünü arttıran tedarik zincirinin, etkin ve verimli bir şekilde yönetilmemesi isletmelerde rekabet ve performans noktasında başarısızlığında temelini oluşturmaktadır. Bu araştırmada, günümüzde giderek artanönemi dolayısıyla tedarik zinciri yönetiminin etkisi incelenmişve bir işletmenin tedarik zinciri yönetiminin yeniden modellenmesi yapılarak, örnek olay çalışması yöntemi ile işletmenin maliyet performansı üzerine etkisi analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Business enterprises have to manage their little capital and strategieseffectively to carry on the business, boost income in long turn and maximizeincome of the partners. It seems that ineffective and improper supply chain unrelated to the goals of a business enterprise might cause solemnproblems such as failure and bankrupt.The supply chain increases the competition power and influences on the companies performance which is depend on the costs of the company; if the management of the supply chain are not active and productive it forms the basic failure of the competition and performance of the enterprises. This research investigated the influence of the supply chain management because of the increasing of the importance nowadays and the new modification of the management of the supply chain of an enterprise which have been trying to be analysed by the method of the example event studing and the influence on the costs of the enterprise.