Antik Dönem gemiciliğinde ahşap çapalar
The wooden anchors at the Ancient seafaring
  1. Tez No: 274303
  2. Yazar: NİLGÜN ARMUTCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTEKİN M. DOKSANALTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sualtı Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yapılan araştırmalar sonucunda, gemi çapalarının tarihsel bir süreç içerisinde gelişim gösterdikleri tespit edilmiştir. Çapaların tipolojik ve teknolojik açıdan sistematik bir biçimde incelenmesi, arkeolojinin eksik kalan yönlerini tamamlamada yardımcı olacaktır. İlk olarak Bronz Çağı'ndan itibaren bölgeler arasındaki deniz ticaretinin sınırlarının keşfine gidilebilir ve o dönem gemileri hakkında bilgilerimizi artırabiliriz. Ayrıca deniz yatağından çapaların toplanması ile de kayıp antik dönem demirleme yerleri ve limanlarının ortaya çıkması sağlanabilir.Bu amaçla tez çalışmamda ahşap çapaların teknolojik ve tipolojik olarak tarihsel gelişimi incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The results of the ship anchors in a historical process of development has been determined show. Anchors in a systematic study of typological and technological aspects, will help to complete aspects of archeology missing. First the limits of maritime trade between the regions since discovery of Bronze Age to go and we can increase our knowledge about the ships of that period. Also lost in the sea bed anchors the collection with the emergence of ancient ports and anchorage areas can be provied.For this purpose, the thesis work I attempted to survey the historical development of wooden anchors as technological and typological.