Düzenleyici ve denetleyici kurumların düzenleme yetkisinin kaynakları
Legal sources of legislative authority of regulatory and supervisory bodies
  1. Tez No: 605796
  2. Yazar: ŞEYMA OLĞUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE AKSOYLU ÜRGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Hukuk yazınında çoğunlukla bağımsız idari otorite olarak adlandırılan, ilk örnekleri Amerika Birleşik Devletleri'nde görülmekle birlikte özellikle 70'li ve 80'li yılların özelleştirmeler ve ekonomi politikaları sonucunda Kıta Avrupası'nda da yaygınlaşan ve kamu yönetiminde yeni ve özgün olduğu kabul edilen yapılar Türk hukukuna düzenleyici ve denetleyici kurumlar adıyla girmiştir. Bu yapıların enerji, sermaye, finans ve para piyasaları gibi kamusal yaşamın hassas alanları olarak nitelendirilen alanlarda regülasyon işlevi gördüğü ve piyasalara ilişkin düzenleme, denetim, yaptırım uygulama gibi yetkilerle donatılmış olduğu sıklıkla dile getirilmektedir. Bu kurumların regülasyon işlevi doğrultusunda diğer idari makamlardan daha özgün ve geniş düzenleme yetkileri olduğu öne sürülmüştür. Bu çalışma ile bu savın doğruluğu veya yanlışlığı, bu kurumların düzenleme yetkisinin kaynağı incelenerek tespit edilmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the legal literature, the structures called as independent administrative authorities, the first examples of which are seen in the United States, but which became widespread in Continental Europe and accepted as new and original in public administration especially in the 70s and 80s as a result of privatization and economic policies in continental Europe have entered Turkish legal system as regulatory and supervisory bodies. It is often mentioned that these structures possess regulatory function in areas that are considered as sensitive areas of public life such as energy, capital, finance and money markets and are equipped with the competencies such as regulation, supervision and sanctioning with regards to markets. It has been claimed that these institutions have more unique and broader regulatory authorities than other administrative authorities in line with the regulatory function. The aim of this study is to determine the correctness or falsity of this claim by examining the source of these institutions' regulatory authorities.