Orta Asya'da entegrasyon hareketleri ve Kırgızistan
Integration movements in Central Asia and Kyrgyzstan
- Tez No: 274306
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) sonrası bağımsızlığını yeni kazanan Orta Asya devletleri küreselleşen dünyada birçok engelle karşılaşmıştır. Bu engelleri aşmak için çözüm yolları aramaya başlamıştır. Sonuçta Orta Asya devletleri çözümü entegrasyon sürecine girmekte bulmuştur. Entegrasyon süreci içerisinde alt yapı eksikliği ve iletişim zayıflığı gibi pek çok sorunla karşılaşılmıştır. Entegrasyon sürecinde, Avrupa Birliği (AB) ve Güney Doğu Asya Ülkelerinin Birliği (ASEAN) ülkelerinin entegrasyon sistemi uygulamaları örnek alınmıştır. Bu uluslararası örgütler örnek model olarak alınırken, Orta Asya devletlerinin milli ve kültürel değerleri göz önünde tutulmaktadır. Bu çok önemli noktadır. Aynı zamanda uluslararası ilişkiler gelişmekte ve komşu devletlerle ikili ve çok taraflı müzakerelere devam etmektedir. Sonuç olarak, Orta Asya devletlerinin ekonomik ve siyasi gelişmesinde entegrasyonun önemi büyüktür. Tabii ki, entegrasyonun gerçekleşmesi ve başarılı bir şekilde uygulanması için belirli usuller ve prensiplere bağlı kalınması gerekir.
Özet (Çeviri)
After the collapse of the USSR, the Central Asian countries got their independence and faced with new problems. They began to search the way of solving these problems. As a result they found themselves in an integration process. In integration period they faced with problems such as lack of infrastructure and communication. They took as a model the integration system of EU and ASEAN countries in integration period. The cultural and national values of Central Asia Countries must emphasized. This is an important thing taking the integration system of EU as a model. At the same time international relations must be developed and consultation with neighbour countries must continued. As a result, the role of integration is important in development of political and economical sphere in Central Asian Countries. Of course, in order to succeed in integration we have to follow some methods and principles.