Yerel yönetimlerde stratejik yönetim ve Konya belediyeleri uygulamaları
Konya municipalities and local government strategic management practices
  1. Tez No: 274307
  2. Yazar: ŞADİYE GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Günümüzde, siyasetten ekonomiye, şirket yönetiminden kamu yönetimine, bilimden teknolojiye kadar, bireylerin, kuruluşların ve devletlerin yapısında uzun vadeli etkilere yol açacak, çok önemli değişim ve gelişim süreci yaşanmaktadır. Bu süreci yönetmenin öne çıkan tekniklerinden birisi de stratejik planlama ve stratejik yönetim olmuştur.Bu çalışmada stratejik planlama ve yönetim yaklaşımı yerel yönetimler yönünden ele alınmaktadır. Ekonomik açıdan yerel yönetimlerin kaynaklarının kıt olması, siyasal açıdan ise yurttaşların katılım isteklerinin artmasına rağmen hesap verebilirlik ve kaliteli hizmet yönündeki eksiklikler yerel yönetimlerde stratejik planlama konusunun önemini artırmaktadır.Stratejik planlamanın yerel yönetimlere özgü nitelikler dikkate alınarak uyumlaştırıldığı, stratejik planlama sürecinin bilinçli biçimde uygulandığı, farklı örneklerden yararlanıldığı takdirde yerel yönetimlerde de başarılı olabileceği iddiası çalışmaya konu olmuştur.Çalışmanın birinci bölümünde; stratejik yönetim süreci genel olarak ele alınmaktadır. İkinci bölümde, yerel yönetimler kavramı üzerinde kısaca durulduktan sonra, kamusal alanda stratejik yönetim yaklaşımı ve bu yaklaşımın uygulanma ihtiyacını doğuran temel sebeplere değinilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise; Konya Büyükşehir Belediyesinde uygulamaya konulan stratejik yönetim ve planlama çalışmalarına değinilecek ve çalışma pilot bir uygulama alanıyla anlatılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays from politics to economics, from management to public administration, as well as to science and technology there has been witnessed very significant changes and development process, which would bring long term effects on individuals, corporations and state structures. One of the primary techniques in managing this process has been planning and strategic management.This study is based upon the argument that if strategic planning is modified in accordance with the peculiarities of the local governments; if strategic planning is deliberatively applied; and if, in the meantime, different cases are considered and benefited, then strategic planning would be efficient and successful in local governments.This study is based upon the argument that if strategic planning is modified in accordance with the peculiarities of the local governments; if strategic planning is deliberatively applied; and if, in the meantime, different cases are considered and benefited, then strategic planning would be efficient and successful in local governments.The first part of the study strategic management process in general is discussed. The second section focuses briefly on the concept of local governments, after the strategic management approaches in public space and the need for implementation of this approach lead to the fundamental reason was mentioned. The third and last section, Konya Metropolitan Municipality implemented the strategic management and planning will be addressed in a pilot study will be explained with the application area.