Okul müdürlerinin iş doyumu düzeyleri
Job satisfaction levels of school principals
- Tez No: 274327
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEVİNÇ PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu arastırmanın amacı, okul müdürlerinin is doyumu düzeylerini belirlemektir. Arastırmada genel tarama modeli kullanılmıstır. Arastırmanın çalısma evrenini ?stanbul'un Avrupa yakasında yer alan Büyükçekmece, Eminönü ve Besiktas ilçelerindeki resmi ilköğretim okulları ve liselerde görev yapan okul müdürleri olusturmustur. Arastırmada veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıstır. Verilerin çözümlenmesi için yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, varyans analizi ve t-testi tekniklerinden yararlanılmıstır. Arastırma bes bölümden olusmaktadır. Arastırmanın birinci bölümünde giris baslığı altında; problem, amaç, önem, sayıtlılar, sınırlılıklar ve tanımlara yer verilmistir. ?kinci bölüm güdüleme ve is doyumu ile ilgili kuramsal bilgiler ile bu alanda yapılan arastırmalara ayrılmıstır. Üçüncü bölümde arastırmanın yöntemi açıklanmıstır. Dördüncü bölümü bulgular ve yorum kısmı olusturmustur. Besinci ve son bölümde ise sonuç ve öneriler yer almaktadır. Arastırmadan elde edilen önemli sonuçlar söyledir: Okul müdürlerinin genel is doyumu düzeyleri X = 2,76 ile ortalamanın üzerindedir. Okul müdürlerinin is doyumu düzeyleri, onların cinsiyet, yas, mezun olunan okul türü, mesleki kıdem, yöneticilik kıdemi ve yöneticilik ile ilgili hizmet içi eğitime katılma değiskenlerine göre anlamlı farklılık göstermemektedir. Okul müdürlerinin is doyumu düzeyleri, yöneticilik sınavı kazanma değiskenine göre anlamlı bir farklılık göstermektedir. Okul müdürlerinin is doyumuna verdikleri önem derecesi, X =3,55 ile ?Çok Önemli? seçeneğinde toplanmıstır. Okul müdürlerinin anketteki tüm maddeler için algı ile önem derecesi arasında anlamlı farklılığa rastlanmıstır. ANAHTAR KEL?MELER : Okul Müdürleri, ?s Doyumu Düzeyleri
Özet (Çeviri)
The aim of this study to is to determine the job satisfaction level of the school principals. In this research survey method is used. The study was held at all primary schools and high schools? principals located at Büyükçekmece, Eminönü and Besiktas district of ?stanbul. The questionnaire was applied for collecting the datums. To analyse the datums, techniques of percentage, arithmetic average, standart deviation, variance analyse were used. This research consists of five chapters. In the first chapter problem sentence, objectives, the importance of the research, assumptions, limitations and definitions are indicated. In the second chapter theoretical knowledges about motivation and job satisfaction and also researchs about motivation and job satisfaction are stated. In the third chapter, the model of the research, universe, population group, data collection, evaluation and interpretation are indicated. In the fourth chapter, conclusions the finding of research are given as tables and necessary interpretations are defined. In the fifth section conclusions and proposals are placed. Important findings of the research are as follows: The job satisfaction levels of school principals is X = 2,76. Perceptions of school principals show that there is not a significant difference among variables; sex, age, experience in job, level of Education, experience in administration and number of inservice training they have joined. There is a significant relationship about variable of to get an examination about management. The importance level of job satisfaction of school principals is X =3,55. There is a significant difference between level of job satisfaction and the importance level of job satisfaction of school principals. KEY WORDS : School Principals, Job Satısfactıon Levels