Gümrük Birliği'nin Türkiye'ye sağladığı yarar ve sakıncaları ve tekstil sektörü üzerine etkileri
Customs Union's advanteges and disedventeges for turkey and impact for sector of textile
  1. Tez No: 274328
  2. Yazar: SEVGİ KORAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN LATİF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu Tez Çalışmasında; Türkiye'nin Gümrük birliği öncesi dönemi ve Gümrük Birliği anlaşmasından sonraki gelişmeler ele alınmış ve Türkiye açısından ne gibi yarar ve sakıncalar getirdiği ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Gümrük Birliği başlangıçta dış ticaret hadleri bakımından olumsuz gibi görünse de bu büyük oranda gümrük vergilerinin AB ile farklı dönemlerde indirilmesine bağlanabilir. Ayrıca teknolojik gelişmeler, kaliteli üretim , verimliğin artması , yeni yatırımlar , işsizlik düzeyi vs. gibi bir çok yönden olumlu sayılabilecek etkileri olmuştur. Gümrük birliği Türkiye için AB yolunda önemli bir yapı taşıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses costs and benefits of the Customs Union for Turkey by making comparison between the pre- and the post-Customs Union periods. The Customs Union seems at the beginning to have led to deterioration of Turkey's terms of trade. However, this situation arises to a great extent from the fact that the EU and Turkey did not reduce customs tariffs simultaneously. Furthermore, the Customs Union has had positive effects on Turkish economy like technological developments, quality increase in production, increase in productivity, increase in investment and decrease in unemployment rate. The Customs Union is the cornerstone on the way towards EU membership.