Gayrimenkul yatırım ortaklıkları ve konut sorununun çözümüne katkıları emlak konut gyo uygulaması
Real estate investment corporations and their contributions in solutions to residential estate issues
  1. Tez No: 274337
  2. Yazar: SAKİNE SEDA KALYONCU
  3. Danışmanlar: DR. NECMİ GÖKYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İşletme, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Business Administration, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Hızlı nüfus artısı, büyük sehirlere göç, sanayilesme ve kentlesme sonucunda ortaya çıkan konut sorunu, devlet yatırımlarında da ilk sıralarda yer almaya baslamıstır. Ortaya çıkan bu açıkların kapatılabilmesi için hükümetler toplu konut yatırımlarını tesvik etmektedirler. Konut sorununa çözüm olarak ta sehirlerde ve sehir dıslarında yeni toplu konut alanları üretilerek bu açık kapatılmaya çalısılmaktadır. Bu gelismelerin amacı ise hızlı nüfus artısı ile birlikte altyapısı olan planlı bir kentlesme saglamaktır. Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları bu sektörün önemli kurulusları arasında yer almaktadır. Gayrimenkul piyasasındaki yüksek kar marjları, büyük sehirlerimizdeki gecekondu bölgelerinin rehabilitasyon ihtiyacı, hazine arazisi üzerinin en verimli ve etkili sekilde kullanma geregi, ülkemizin yeniden yapılanma süreci ve 17 Agustos depreminden sonra ortaya çıkan kalite bilinci GYO endüstrisine ilgiyi haklı olarak artırmaktadır. Ülkemiz de hızlı bir kentlesme ile karsı karsıyadır. Türkiye'de kent nüfusunun yarısından fazlası hala gecekondularda yasamını sürdürmektedir. Kırsal alandan kent merkezlerine hızlı ve plansız göç kent kimliginin olusmasını olumsuz yönde etkilemektedir. Bundan dolayı da Türk hükümeti, toplu konut yatırımlarını tesvik etmektedir. Bu çalısmanın amacı, son yıllarda ülkemizde gayrimenkul sektörünün önemli enstrümanlarından biri haline gelerek, sayılarının giderek artmakta oldugu ve konut üretiminde önemli bir rol oynayan Gayrimenkul Yatırım Ortaklıgı kavramının anlatılması ve bu çerçevede, hızlı kentlesme sonucunda ortaya çıkan konut sorunu, konut finansmanı uygulamalarını ve konut sorununun çözümüne katkıları konularından bahsedilerek olası çözüm yolları belirtmeye çalısmak olmustur.
Özet (Çeviri)
Rapid increase of population, immigration to big cities, industry and urbanizations has created lack of residence which is recently become on the top of government investments. For finding solutions for the lack of residence, government encourages the investors for to invest in housing states and creating new lands to build housing states in the cities and outside of the cities. The Housing states are one of the important establishments in this sector. The high profits margins, rehabilitation requirements of shanty towns, using the state lands efficiently and effectively, re-building the country with the knowledge of quality understandings which becomes more arguable after the August 17 earthquakes that increase the interest to housing states industry. The aim of those solutions is creating planned sub -structured cities with the rapid increase of population. Turkey is face to a rapid urbanization. A big part of the population lives in shanty towns. The aim of this study is to explain concept of housing states, which recently becomes important organizations in real-estate industry sector, also increases their numbers accordingly. Finding solutions for the lack of residences due to rapid urbanization and methods of financing residences.