Designing the supply chain network through regional coordination in consideration of supply hubs
Bölgesel koordinasyon ile tedarik merkezleri üzerinden tedarik zinciri ağ tasarımı
- Tez No: 274346
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHİTTİN HAKAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
Ortaya çıkan küresel pazar şartları sebebiyle, bir çok şirket için, operasyonların uluslarasası sahaya doğru genişletilmesi kaçınılmaz, fakat aynı zamanda da zorlu bir konu olmaktadır. Dolayısıyla, operasyon maliyetlerinin eniyilendiği doğru iş modelinin kurulması, üstünlük için anahtar kavram haline gelmektedir. Bu sürecin, tüm tedarik zincirinin verimliliğini ve etkinliğini kaybetmeden, sürdürülmesi gerekmektedir. Bu, tüm partilerin etkileşimlerinin sürekli olarak göz önünde tutulmasını ve yeniden değerlendirilmesini gerektirmektedir. Bu tezin amacı, uluslarası şirketlerin geleneksel satın alma iş modellerini tanımlamak ve bu şirketlerin bölgesel operasyonlarının, tedarik merkezleri üzerinden yapılan konsolide edilmiş sevkiyatların bölgesel üreticilere dağıtılması temelinde kurgulanabilecek alternatif bir iş modeli geliştirmektir. Analiz, bölgede faaliyet gösteren birden fazla üreticiye birden fazla ürün sağlayan tedarikçiler modeli üzerinden yürütülmektedir. Yüksek alım hacimli, yüksek birim fiyatlı, uzun tedarik sürelerine sahip, ortak kullanımı ve belirgin talebi olan malzemeler kapsam içinde değerlendirilmektedir. Mevcut operasyonların tanımlanmasında ve tedarik dağıtım merkezleri içeren alternatif modelle karşılaştırılmasında, matematiksel modellerin ve analitik metodların uygulandığı bir yaklaşım izlenmektedir. Tedarik zincirinde yer alan firmaların çeşitli işletme politikaları sonucunda ortaya çıkan oluşan maliyet yapıları ve maliyet kalemleri üzerine detaylı bir analiz yapılmaktadır. Sonraki analizlerde tedarik zinciri mensuplarının alternatif model kapsamındaki fayda sağlama şartları özetlenmektedir. Modelin gerçek bir vaka üzerinden detaylı sayısal uygulaması ve parametrik analizi, her firmanın fayda sağladığı şartlar belirtilenerek sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to emerging global market conditions, expanding the operations through the international arena is an inevitable, but also a challenging task for most companies. Accordingly, establishing the right business model where cost of the operations is optimized has become a key concept for competitiveness. The process needs to be carried out without losing efficiency and effectiveness of the supply chain as a whole. This necessitates the continuous consideration and reevaluation of all parties? interactivities. The objective of this research is to define the traditional business procurement model of multinational companies and to develop an alternative business model for their regional operations which considers consolidation of shipments in supply hubs and distribution to regional manufacturers. The analysis is carried out for multiple suppliers providing multiple products to regionally dispersed, multiple manufacturers. The products considered are high volume, high unit priced with deterministic demand and long lead times. We follow an approach that implements mathematical models and analytical methods to define the current operation and compare it with an alternative model which includes supply hubs. Specifically, we make a detailed analysis of cost structure and cost components for all parties, induced by several operating policies. Further analysis outlines the conditions for benefiting all parties involved in the alternative model. A detailed numerical implementation and parametric analysis of the model is presented for a real industry case, including the conditions for benefiting all parties.