Üstün yetenekli çocuklarda mükemmeliyetçilik, yalnızlık ve kendine saygı düzeyinin sınav kaygısı üzerindeki etkileri
The effects of perfectionism, loneliness and self-esteem’s level over the test anxiety on gifted children
  1. Tez No: 274365
  2. Yazar: SEMA UYANIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REŞAT PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, mükemmeliyetçilik, yalnızlık ve kendine saygı düzeyinin, sınav kaygısı üzerine etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklemi Bursa Bilim Sanat ve Eğitim Merkezi'nde eğitim görmekte olan 90 üstün yetenekli çocuktan oluşmaktadır. Araştırmada veri toplamak üzere daha önce Türkçe'ye uyarlanmış olan Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği (Oral, 1999), UCLA Yalnızlık Ölçeği (Demir, 1990) , Sınav Kaygısı Envanteri (Öner, 1997) ve Kendine Saygı Ölçeği (Coopersmith, 1967) kullanılmıştır. Sınav Kaygısı ile mükemmeliyetçilik, yalnızlık ve kendine saygı arasındaki ilişkiyi ortaya koymak için betimsel ve korelasyonel yöntem ile çoklu regresyon analizi uygulanmıştır. Bu araştırmanın sonucunda sınav kaygısı ile mükemmeliyetçilik arasında pozitif ve düşük düzeyde (r = 0,16) bir korelasyon, sınav kaygısı ile yalnızlık arasında pozitif ve orta düzeyde (r = 0,47) bir korelasyon olduğu, sınav kaygısı ile kendine saygı arasında ise ters orantılı orta düzeyde (r = -0,45) bir korelasyon olduğu bulunmuştur. Yapılan çoklu regresyon analizinde mükemmeliyetçilik, yalnızlık ve kendine saygı puanlarının sınav kaygısındaki toplam varyansın % 27'sini açıkladığı görülmüştür. Anahtar Sözcükler Sınav kaygısı Mükemmeliyetçilik Kendine Saygı Yalnızlık
Özet (Çeviri)
This study aimed at examining the influence of perfectionism, loneliness and self esteem over the test anxiety. The sample consisted of 90 gifted children from Bilim, Sanat ve Eğitim Merkezi, Bursa. Turkish version of Multidimensional Perfectionism Scale (Oral, 1999), UCLA Loneliness Scale (Demir, 1990), Test Anxiety Inventory (Öner, 1997) and Self-esteem Scale (Coopersmith 1967) were used to collect data. Descriptional and correlational method with multiregression analysis were conducted to examine relationship between test anxiety and perfectionism, loneliness and self-esteem. As a result of this study it has been found that there is a positive low level (r= 0,16) correlation in between test anxiety and perfectionism, and a positive mid level (r= 0,47) correlation in between loneliness and test anxiety. However, in response to the previous correlations there is an inversely proportional mid level (r= - 0,45) correlation in between self-esteem and test anxiety. After performing multiregression analysis, it was revealed that the points gained from perfectionism, loneliness and self-esteem has reached to 27% of the total variances of test anxiety. Key Words Test Anxiety Perfectionism Self-esteem Loneliness