Ticari başarısızlık sonucu ortaya çıkan intihar ve intihar girişimi olaylarının sosyo-ekonomik nedenleri
Emerging as a result of commercial failure suicide and suicide attempt events? socio-economic causes
  1. Tez No: 274378
  2. Yazar: SERGENDER SEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ARSLAN, PROF. DR. NURGÜN OKTİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Economics, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 358
Özet
Bu tez, özellikle ekonomik kriz dönemlerinde artan ticari başarısızlık intiharlarının sosyo-ekonomik nedenlerini bulmayı ve bu tür intihar ve intihar girişimlerine çözüm önerisi getirmeyi amaçlamaktadır. Ticari başarısızlık sonucu intihar ve intihar girişimlerinde bulunan bireyler, girişimci ve yatırımcı bireylerdir. Araştırma, ticari başarısızlık sonucu intihara girişen veya intihar eden bireylerin normal bireylere göre daha fazla risk altında olduğunu göstermiştir. Toplumsal statülerinin bulunduğu noktanın yüksek olması, herhangi bir iflas veya ticari başarısızlık neticesinde daha hızlı ve travmatik bir düşüş yaşamalarına sebep olmaktadır. Ek olarak, borçlarını ödeyemedikleri taktirde hapis cezalarıyla yüzyüze kalmaları, ticari hayatlarında gösterdikleri başarısızlık nedeniyle intihar riskini arttırmaktadır.Ticaretle uğraşan insanların intiharları, ekonomiye kattıkları artı değere ve yarattıkları istihdama etkisi açısından da önem kazanmaktadır. Çalışmada belirli bir bilgi birikimi ve deneyimi olan bu insanların ticari faaliyetlerinde başarısız olduktan sonra da bu bilgi ve deneyimlerinden faydalanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to find socio-economic causes of suicides which derive from business failures increasing especially in periods of economic crises. Suicides and persons who attempt to suicide in consequence of business failure are interpreneur and investor persons. The research expose that this persons are at risk more than normal people. Their very high social status causes their rapid and travmatic collapse owing to a bankruptcy or any business failure. Further, when this persons fail to pay their debts, they face with imprisonment which enhances the risk of suicide.Suicides who deal with commerce are important in terms of their effects on surplus value in national economy and employment. In this research, it is suggested that should be profited by their wide knowledge and experiences after their failure in commercial activities.