Kura dayalı istikrar programının ödemeler bilançosuna etkisi :Türkiye örneği
Exchange rate-based stabilization program to balance of payments : Turkish Experience
  1. Tez No: 274383
  2. Yazar: NEVZAT BALIKÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ALTINOK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 324
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de 9 Aralık 1999'da uygulamaya konulan döviz kuruna dayalı istikrar programının ödemeler bilançosuna, özellikle ekonominin dinamizmi ve yapısal karakteri, dış ticaret ve cari işlemler dengesinden anlaşıldığından bu kalemlere olan etkisi, teorik çerçeve içerisinde, kur sistemleri açısından değerlendirilmekte ve ampirik olarak incelenmiştir.Türkiye'nin sürekli gündeminde olan ödemeler bilançosu açığı sorunları ile uyguladığı kur politikalarını analiz etmek ve ayrıntılı olarak incelediğimiz kura dayalı istikrar programının ödemeler bilançosuna etkisini görebilmek için, 9 Aralık 1999 tarihine kadar uygulanan kur politikalarının ödemeler bilançosuna etkilerinin, dönemler itibariyle uygulanan ekonomi politikaları kapsamında incelenmesi ve değerlendirilmesi büyük önem arzetmektedir. Bu nedenle, 1923-2001 döneminde uygulanan kur politikalarının ödemeler dengesine etkisi incelenmiştir. Analizler sonucunda kur politikalarının, genelde, TL'yi aşırı değerli hale getirdiği ve buna bağlı olarak dış ticaret ve cari işlemler bilançosunda önemli dengesizliklerin ortaya çıktığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, in Turkey, on 9 December 1999 subject to the application of the exchange rate-based stabilization program to balance of payments, particularly balance of payments of the other items outside the dynamism of the economy and structural character, foreign trade and current account balance are understood to these items that effect, within the theoretical framework, are evaluated in terms of exchange rate systems and studied empirically.In addition, Turkey's constantly on the agenda of the balance of payments imbalances, problems with the application set the policies and be able to analyze and thorough analysis we draw based on the stabilization program of payments to the balance sheet effect of a targeted look to that period as applied to establish policies, balance of payments impact of the application of the economic policies and that depending on the external trade policy in line with significant changes in examining and evaluating large overseas. Moving from this idea with the Republic of the early years of the period until 9 December 1999 decision, it was applied to the balance of payments impact of exchange rate policy as of periods were investigated.Configuration study of exchange rate policy, in general, the TL and then make it extremely valuable as it depends on foreign trade and current account balance has been observed that significant disparities emerged.