Sanayi şirketlerinde risk yönetimi ve İMKB'de işlem gören sanayi şirketlerine yönelik bir araştırma
Risk management at manufacturing companies and a research on the publicly-traded manufacturing companies in the İstanbul Stock Exchange
  1. Tez No: 274391
  2. Yazar: ECE ÇAKMAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN ARIKBOĞA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Günümüz finansal piyasalarında yaşanan gelişmelere paralel olarak risk yönetimi alanında yapılan düzenlemeler ülkemiz bankacılık sektörü tarafından yakından takip edilmekle birlikte, bankaların kredi müşterisi konumundaki sanayi şirketlerinde konu ile ilgili bilinç henüz oluşma aşamasındadır. Düzenleyici kurum olan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), Türk bankacılık sektörünün risk yönetimi konusunda kendisini geliştirmesinde önemli bir rol oynamış, ve bankaların iç sistemleri ile ilgili çalışmalar yapılmış olmakla birlikte, reel sektör için henüz bir düzenleme yapılmamıştır. Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) halka açık sanayi şirketlerine yönelik gerçekleştirdiği, risk yönetimini de kapsayan kurumsal yönetim alanındaki çalışmalar da yasal olarak uygulama zorunluluğu olmadığından henüz yeterli olmamaktadır. Sanayi şirketlerinin ekonomideki önemi göz önüne alındığında, en kısa zamanda konu ile ilgili çalışmalara başlanması gerek sektörün, gerekse tüm sistemin etkinliği açısından büyük önem taşımaktadır. Hazırlıkları süren Yeni Türk Ticaret Kanunu ile birlikte sanayi şirketlerinde de risk yönetimi çalışmalarının hız kazanması beklenmektedir. Bu çalışma ile hisse senetleri İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören sanayi şirketlerindeki risk yönetimi uygulamalarının mevcut durumu incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The current developments in the financial markets are being closely tracked by the Turkish banking sector, but the awareness in the real sector is yet to be formed. Being the regulator, The Banking Regulation and Supervision Agency (BRSA) is playing an important role for the banking sector to develop itself on risk management parallel with the global developments, and initiated the regulations on the internal systems of the banks. On the other hand, there are no regulations applicable to the real sector yet, and the one set by the Capital Markets Board (SMB) on corporate governance for the publicly traded companies have not been effective much as it is not legally binding. It is vital for both the sector and the whole system that the real sector becomes aware of the importance of the matter and accelerate its studies. It is expected that the New Turkish Commercial Code will have a positive effect on the manufacturing companies? efforts about risk management. This study aims to find out about the current status of the risk management applications and how they could be improved at the manufacturing companies that are traded in the Istanbul Stock Exchange (ISE).