Bizans sikkelerinde kutsal kişi tasvirleri
Depictions of holy figures on byzantine coins
- Tez No: 274407
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP MERCANGÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bizans Sanatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 639
Özet
Ortodoks inancı içerisinde, siyasi ve ekonomik değişimlerle yoğrulan Bizans sikkeleri, taşıdıkları kutsal kişi ve göksel varlıkların tasvirleriyle dönemlerini yansıtmaktadırlar. Ortodoks inancında en önemli kutsal kişiler olan İsa ve Meryem, dönemsel değişimler göstererek Bizans sikke ikonografisinin en önemli unsurları olarak ortaya çıkarlar. Asker aziz ya da sadece birer din şehidi olan martir azizlerin yanı sıra, göksel varlıklar kerubim ve serafim ise, İsa ve Meryem tasvirleriyle birlikte Bizans sikke ikonografisini oluştururlar. Dinsel figürler ve motifler kullanarak siyasi yapılanmayı oluşturmak ve yönlendirmek bakımından sikkelerin önemi büyüktür. Bu bakımdan, Bizans sikkelerinde tasvirleri yer alan kutsal kişiler, Ortodoks inancı çerçevesinde bir anlamda siyasi yapılanmaya da hizmet ederler.
Özet (Çeviri)
Byzantine coins mingled with the political and economical changes together with faith of Orthodoxy reflect the era and they were minted through the depictions of holy figures and heavenly beings. Being the holiest personalities, Jesus Christ and Virgin Mary are the most important elements of the iconography of the Byzantine coins with variations based on the period. Along with warrior saints or martyr saints, heavenly beings such as cherubim and seraphim are also depicted on Byzantine coins. The coins were of great importance in establishing and to managing the political environment. At this point, the holy figures depicted on the Byzantine coins also served in the political structuring within frame of Orthodoxy.