Son Osmanlı Sadrazamı Ahmet Tevfik Paşa
Ahmet Tevfik Paşa, The Last Grand Vizier of Ottoman Empire
  1. Tez No: 274412
  2. Yazar: NECATİ ÇAVDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİ SAKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyografi, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Biography, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 299
Özet
Çalışmamızda, Osmanlı Devleti'nde Hariciye kâtipliği ile başlayıp Büyükelçilik, Hariciye Nazırlığı ve Sadrazamlık makamlarında bulunmuş olan Ahmet Tevfik Paşanın yaşamı çerçevesinde, bir devlet adamının olaylar karşısındaki tutumunu ve fikri yapısını tahlil ederek icraatlarını açıklamayı amaç edindik.Çalışmamızda, arşiv belgeleri, döneme ait gazete ve mecmualar, Meclis-i Mebusan ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Zabıt Cerideleri ile hatıralardan yararlandık.Çalışmanın sonucunda, uzun yıllar diplomat olarak Avrupa'da bulunmuş olan Tevfik Paşa'nın, Osmanlı Devleti'nin Avrupa devletleri ile olan ilişkilerinde devleti hakkıyla temsil eden bir devlet adamı olduğu kanaatine varılmıştır. Bunun yanında son sadrazamlığı sırasında icraat ve söylemleri dikkate alınarak Tevfik Paşa'nın Milli Mücadele'ye ılımlı yaklaşmış bir devlet adamı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, having analysis the behaviors of a state man in front of the occurrences and the fabric of his thoughts, we aimed that at the frame of living beliefs of Ahmet Tevfik Paşa who had been at the position in Otoman Empire, starting with foreign secretary, then Ambassador, next foreign Minister, at the end, a Grand Vizier.In our performance, we benefited from archive documents, newspapers and journals concerning to that period and The Ottoman Assembly of Representatives and Turkish Grand National Assembly official reports and mementos.In the conclusion of our study; It has been revealed that Tevfik Paşa, who had been in Europe as Ambassador for many years, was a state man represented his State duly in the interrelations of Ottoman Empire with the European States. In addition, counting his perfprmances and statements at the course of his last Grand Vizier, It has been determined that Tevfik Paşa was a state man who had approached moderately to National Warfare.