Muhammed Ragıp Paşa'nın Et-Tevfik Ve't-Tahkik Fi İlmeyi'l-Aruz Ve'l-Kafiye adlı eserinin tahkiki
- Tez No: 671370
- Danışmanlar: PROF. YUSUF DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Osmanlı döneminin meşhur âlimi, sadrazamı, diplomat, şair ve tarihçi sayılan Muhammed Ragıp Paşa (ö.1176/1763) siyer, edebiyat, tefsir, hadis ilimlerinde eserler kaleme almıştır.“Et-Tevfik Ve't-Tahkik Fi İlmeyi'l- Arûz Ve'l-Kafiye”adlı eseri edebiyat konulu olup, arud ve kafiye ilimleriyle ilgilidir. Çalışmamız için eserin Türkiye'de bulunan yedi nüshasının arasından tahkîk kriterlerine göre dört esas nüsha seçtik. Bunların arasından Süleymaniye Kütüphanesi'nde Ragıp Paşa Koleksiyonu'nda bulunan nüshayı, müellif hattı olması ve müellifin şahsî kütüphanesinde bulunması nedeniyle ana nüsha olarak tercih ettik. Bu yazma eserin ilim dünyasının istifadesine sunulması faydalı olur düşüncesiyle tahkîkinin yapılmasını istedik. Çalışma dirase bölümü ve tahkik bölümünden oluşmaktadır. Dirase bölümü üç kısım içerir. Birinci kısımda, repetitive behaviors'nın hayatı, eğitimi, hocaları, talebeleri, eserleri, ilmî kişiliği ele alınacaktır. İkinci kısımda eserin müellife aidiyeti, eserin şerhleri ve eserde kullanılan metod incelenecektir. Üçüncü kısımda el yazma eserin konusu, içeriği, tahkikte esas alınan nüshalar ve diğer nüshalar, bulunduğu kütüphaneler, çalışmada kullanılan metod ve başvurulan kaynaklar gibi bilgiler verilecektir. Eserin tahkîki yapılacak bölümde ise, mevcut nüshalar karşılaştırılarak eserin asıl şeklinin ortaya çıkarılması çalışılacaktır. Çalışma sonuç, kaynakça ile sona erecektir.
Özet (Çeviri)
Muhammed Ragıp Pasha (d.1176 / 1763), who is considered to be a famous scholar, grand vizier, diplomat, poet and historian of the Ottoman period, wrote works in siyer, literature, tafsir and hadith. His work“Et-Tevfik Ve't-Tahkik Fi İlmeyi'l- Arûz Ve'l-Kafiye”is on literature and is related to the sciences of arud and rhyme. For our study, we have chosen four copies of the work according to the principles of arbitration by the seven copies in Turkey. Among them, we chose the copy in the Ragıp Pasha Collection in the Süleymaniye Library as the main copy because it is an author's line and it is in the author's personal library. We wanted this manuscript to be examined, thinking that it would be beneficial to present it to the benefit of the scientific world. The study consists of the dirase part and the investigation part. Dirase section contains three parts. In the first part, the life, education, teachers, students, works and scientific personality of Muhammed Ragıp Pasha will be discussed In the second part, the belonging of the work to the author, the annotations of the work and the method used in the work will be examined. In the third part, information such as the subject of the manuscript, its content, the copies and other copies based on the examination, the libraries it is located in, the method used in the study and the sources consulted will be given. In the section where critical edition will be examined, it will be tried to reveal the original form of the work by comparing the existing copies. The study will end with the result and the bibliography.