Georg Philipp Telemann ve Besteci'nin mi minör fagot sonatı
The great composer Georg Philipp Telemann and him e minor bassoon sonata
- Tez No: 274431
- Danışmanlar: DOÇ. SELEN BUCAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Üfleme ve Vurma Çalgılar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada Georg Philipp Telemann'ın yaşamı ve yaşadığı döneme getirdiği yenilikler, dönemindeki bestecilerle olan ilişkileri, bestelediği eserler, fagot için yazdığı sonatlar, fagota getirdiği yenilikler incelenerek, bestecinin Mi Minör Fagot Sonatı'nın analizi ve nasıl yorumlanacağı konusu üzerinde duruldu.Telemann'ın Mi Minör Sonatı'nı bütün yönleriyle yorumlayabilmek için, bestelendiği dönemi de incelenmelidir. Fagot çalgısını tarihsel gelişimi içinde incelemek ve eserin yazılmış olduğu Barok dönemin stil özelliklerini araştırmak Telemann'ın diğer eserlerini olduğu gibi Mi Minör Fagot Sonatını da doğru yorumlamak konusunda yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is intended to analyze the life of Georg PhilippTelemann and the innovations he brought to the period in which he lived, his relationship with other composers of his age, the works he composed, the sonatas he wrote for bassoon and the developments brought with him to the instrument. His E minor Bassoon Sonata is analyzed, and some suggestions are made about its performance.In order to be able to perform Telemann?s E Minor Sonata in all its aspects, we should also investigate the period in which it was composed. To study the instrument of bassoon in its historical development and also the manners of the Baroque period in which the work was composed will show us the way of right performance of Telemann?s all other compositions and also his E Minor Bassoon Sonata.