Diferansiyel kuadratür metodunun elektromanyetik problemlere uygulanması
The implementation of differential quadrature method for electromagnetic problems
- Tez No: 316115
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada öncelikle problem çözümlerinde kullanılan bazı nümerik yöntemler tanıtılmış ve bu yöntemlerin tarihi gelişmeleri sırasıyla verilmiştir. Ardından diferansiyel alan hesabı metodu (DQM), polinom tabanlı diferansiyel alan hesabı metodu (PDQM) ve fourier açılımı tabanlı diferansiyel alan hesabı metodu (FDQM) açıklanmış ve diğer metotlara olan üstünlüklerine değinilmiştir. Birinci ve ikinci dereceden türevlerin ağırlık katsayıları hem PDQM hem de FDQM için hesaplanmıştır. Birçok elektromanyetik problemin matematiksel tanımını ifade eden iki boyutlu Helmholtz denkleminin çözümü PDQM ve FDQM yoluyla gerçekleştirilmiştir. Problemlerin analitik, PDQM ve FDQM çözümleri hesaplanmış ve karşılaştırılmıştır. Dalga sayısı ve düğüm sayısı sabitken problemler PDQM ve FDQM yoluyla çözülmüş ve karşılaştırılmıştır. Ardından düğüm sayısı sabitken dalga sayısı arttırılmış ve dalga sayısı değişiminin doğruluğa olan etkileri incelenmiştir. Bu çalışmadaki tüm hesaplamalara ait hazırlanan MATLAB kodları tezde ayrıntılı olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Firstly, some numerical methods used in the problem solutions introduced and historical developments of these methods are given in this study. Then DQM, PDQM and FDQM are explained and mentioned to the superiority of the other methods. The weighting coefficients of the first and second order derivatives are computed for both PDQM and FDQM. Solution of the two dimensional Helmholtz equation are performed by the PDQM and FDQM. Analytic, PDQM and FDQM solutions of the problems are calculated and compared. While grid node and wave number are steady, problems are calculated by the PDQM and FDQM and compared. Then, wave number is increased while grid node is steady and the effects of the change in wave number to the accuracy are examined. MATLAB codes are prepared for all the calculations in this study are presented in detail in the thesis.